Milline on ideaalnägemus ideaalsest parkimiskorraldusest? Omanikud  ei pea jooksvalt parkimisele mõtlema ega tegelema parkimismuredega, elanikud on rahul, korrarikkumisi pole ning kõik on kontrolli all. See pole enam unistus, vaid reaalne võimalus.

Kas Sina tead, kelle autod pargivad Sinu parklas? Kas tead, kellele on tõkkepuu puldid välja jagatud ja mitu autot tegelikult ühe isiku poolt parklasse lastakse? Kas võid olla kindel, et parklas pole ühtki loata autot? Kas oled valmis olukorraks, kus mõni parkimiskoha omanik on ühel hetkel ilma kohata?

Ilmselt mitte. Parklates toimuv ei ole läbipaistev. Puudub info eeltoodud murede  kohta. Kes, millal, kus, kui mitme autoga parkis? Info puuduse tõttu puudub ka kontroll.

Kuigi parklaid on erinevaid – piiratud ligipääsuga (tõkkepuu või värav) ja avatud ligipääsuga, nummerdatud parkimiskohtadega ja vaba parkimisega, on enamikel korteriühitustel ja ühiskasutatavatel parklatel täpselt sama mure.

Lubadeta autod parklas

Paljud lahendavad selle nii, et võtavad operaatorteenuse pakkujad, mis ei lahenda probleemistiku tuuma. Jah, liiklust reguleerivad märgid pannakse välja ning tekitatakse parkimisload, mida tuleb parkiva auto esiklaasil hoida, kuid jällegi – parklat saab lihtsasti kuritarvitada.

Tegemist on iganenud ja ebaefektiivse lahendusega – on irooniline, et tõkestatud parklasse siseneb kontrolör, kes teeb lubadeta autodele trahvi! Küsigem endalt – miks lubadeta autod üldse parklas on?

Lisaks tekitavad probleeme füüsilised parkimisload ja puldid. Omades mitut autot, tuleb neid ühest autost teise tõsta. Neil on tendents ka lihtsalt ära kaduda ning uute hankimine on ebameeldiv, rääkimata uue puldi soetusmaksumusest (40 – 60€).

Mis on lahendus?

Lahenduseks on uus ja lihtne digitaalne parkimisplatvorm, mis koosneb kahest komponendist – veebikeskkonnast ja modemist.

Veebikeskkond võimaldab jälgida parklas toimuvat mugavalt internetist. Ja modem ühendab parkla värava või tõkkepuu internetiga ning võimaldab seda üle võrgu juhtida.

Mis edasi? Pulte ja parkimislube ei ole tarvis. Parkla haldaja sisestab veebikeskkonda mobiilinumbrid, millega parklasse pääseb. Samuti sisestatakse autode registrinumbrid ning lubatud autode arv ühe korteri kohta. Parklasse pääseb autojuht telefonikõne või mobiilirakendusega.

Nüüd on igal ajahetkel teada, kelle autod on parklas, millal autod sisenesid ja lahkusid. Kogu parkimisajalugu säilitatakse veebikeskkonnas ning seda infot saab igal ajal välja võtta. Kui mõni omanik vahetub, kustutatakse tema number veebikeskkonnast ning see asendatakse uue omaniku numbriga.

Kogu süsteemi hind jääb vahemikku 20€ – 100€ /kuus sõltuvalt parkimiskohtade arvust. Ülesseadmine viiakse läbi väravaautomaatika ettevõtte poolt loetud päevade jooksul. Parkla haldajale väljastatakse veebikeskkonna aadress, kasutajanimi ja parool ning parkimine võib alata.

Kaasaegseima lahenduse pakkuja Eestis on Barking OÜ. Tegemist on ettevõttega, mille teenus valiti parimaks Eesti E-teenuseks 2015.

Tellimine ja info: www.barking.ee/yhistud või info@barking.ee, +372 5131364

Kustas Kõiv, Barking OÜ tegevjuht

barking-1