Tarbijahinnaindeks langes juunis aastavõrdluses 0,4%, eelmise kuuga võrreldes tõusis hinnatase statistikaameti teatel 0,3%. Euroala inflatsioon oli juunis taas nõrgalt positiivne, ulatudes 0,1%ni, kuid on jätkuvalt üks kõigi aegade aeglasemaid.

Nafta hind pöördus maailmaturul aasta esimesel poolel tõusule, kuid senini pole see tarbijahindade languse trendi murdnud. Nafta hakkab tarbijakorvi hinnatõusu põhjustama teisel poolaastal. Kiiret hinnalangust jätkasid maagaas ja soojusenergia, kuid elekter oli tänavu juunis 8% kallim kui eelmise aasta suvel.

Alusinflatsioon on viimastel kuudel teenuste tõttu aeglustunud. Teenuste hinnakasv pidurdus juunis 0,5%ni, kuid veel mõned kuud tagasi ulatus teenuste hinnakasv üle kahe protsendi. Aeglustunud on eelkõige üüri hinnakasv, mis on kooskõlas kinnisvara hinnakasvu pidurdumisega. Jaekaubandusettevõtted pole samuti kasumite vähenemist korvanud hinnatõusuga, mis on ebatavaline olukorras, kus palga kasv ulatub 8%ni, jaemüügi kasv on kiire ning tööpuudus madal.

Toidukaupade, sh alkoholi ja tubaka hinnad langesid juunis maiga võrreldes 0,1%, samas on aastatagusega võrreldes toit 0,8% võrra kallim. Selle põhjuseks on veebruaris jõustud kõrgemad aktsiisimäärad. Aktsiisitõus on üle kandunud kange alkoholi hindadesse, mis kallines juunis 11%. Ilma aasta alguse maksutõusudeta oleks tarbijahindade deflatsioon ulatunud juunis ligi 1%ni. Maksutõusude mõju peamiselt tubakaaktsiisi tõttu suureneb nii käesoleva aasta teisel poolel kui ka järgmisel aastal, kuid hinnasurved Eesti majanduses jäävad sellest hoolimata suhteliselt nõrgaks. Eesti Panga prognoosi kohaselt hinnatase tänavu aasta keskmisena ei tõuse ning inflatsiooniks kujuneb 0%.

Sulev Pert
Eesti Panga ökonomist