Betoon Eesti Betooniühingu ja Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu korraldatavale konkursile „Aasta betoonehitis 2015” esitati 15 nominenti.

„Meie betoonehitiste võistlus torkab silma väga laiahaardelise geograafia ja väga erineva kasutusotstarbega ehitiste poolest,” sõnas Eesti Betooniühingu juhatuse esimees Kalle Suitslepp. „Eriti rõõmustab, et betoonist kui kodumaisest materjalist on valminud koolimajad, infrastruktuurirajatised, innovaatilised Tark Maja ja Koda. Eesti parimad kodud ehitatakse endiselt betoonist – nii kortermajade- kui eramuarhitektuur on konkursil esindatud. Valminud on kaks suurt kultuuriehitist – Kultuurikatel, kus on oskuslikult seotud uus ja vana betoon ning Eesti Rahva Muuseum Tartus,” lisas Suitslepp.

Suitsleppa sõnul saab Eesti betoonisektori ekspordivõimekuse sümboolse märgina võistlusel näha Soome suurima lennuvälja raudteetunneli rajatisi.

2015. aasta betoonehitise tiitlile kandideerivad:

 1. Eesti Rahva Muuseumi uus peahoone – Muuseumi tee 2, Tartu;
 2. Eramu Tabasalus – Ranniku tee, Tabasalu, Harku vald, Harjumaa;
 3. Ihaste sild – Tartu idapoolse ringtee 2. ehitusala, Tartu;
 4. Jõhvi Riigigümnaasium – Hariduse 5b, Jõhvi;
 5. Kehärata rongitunneli kaarelemendid – Helsinki lennujaama all, Vantaa, Soome;
 6. Kentmanni tänava äri- ja eluhoone – Kentmanni 6, Tallinn;
 7. Koda – elamu/ateljee/kontor/klassiruum;
 8. Kroodi viaduktid – Loo-Maardu teelõik, Jõelähtme vald, Harjumaa;
 9. Kultuurikatel – Põhja pst 27a, Tallinn;
 10. Marsi tänava korterelamud – Tondi, Tallinn;
 11. Maxima Logistikakeskus – Tallinna ringtee, Rae vald, Harjumaa;
 12. Rakvere Tark Maja – Lai 20, Rakvere;
 13. Viljandi krematoorium – Piiri 1a, Viljandi;
 14. Võru Riigigümnaasium – Seminari 1, Võru;
 15. Ühepereelamu – Põldmarja tn., Tartu.

Konkursi eesmärgiks on leida ja esile tõsta ehitisi, mille nägusus ning efektiivne ja ökonoomne teostus demonstreerivad betooni kui kodumaise materjali eeliseid ja võimalusi.

Võidab objekt või menetlus, kus oluline panus on olnud Eestis registreeritud ettevõtjate tööl ja Eestist tarnitud betoonmaterjalidel. Võidutöö valimisel arvestatakse ka objekti projekteerimise ja ehitamise professionaalsust ning nõudlikkusastet, kvaliteeti ja innovaatilisust.

Peaauhind kuulub võiduidee autorile. Äramärkimist leiavad võitnud objekti tellija, projekteerija, ehitaja, betooni ja raketiste tarnija.

Kuueteistkümnendat korda korraldatava võistluse žüriisse kuuluvad Eesti Arhitektide Liidu, Eesti Betooniühingu, Eesti Ehitusettevõtjate Liidu, Eesti Ehitusinseneride Liidu, Eesti Ehituskonsultatsiooniettevõtete Liidu, Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu, Kunda Nordic Tsemendi ja ehitusajakirjanduse esindajad.

Võistluse žürii alustab tööd jaanuaris.

Võitja kuulutatakse välja Betoonipäeval 2016. aasta märtsis.

Taustainfo

Eesti Betooniühing ja Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liit on viisteist aastat korraldanud aasta parimate betoonehitiste väljaselgitamise konkurssi.

Eesti Betooniühing on betooni kui kodumaise ehitusmaterjali kasutamist edendav ühing, kuhu kuulub 51 ettevõtet, organisatsiooni ja eraisikut.

Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liit on ehitusmaterjalide tootmise ja müügiga tegelevate ettevõtjate ühendus, kuhu kuulub 61 liiget.