2015. aasta parim betoonehitis kuulutatakse välja 15. märtsil

Teisipäeval, 15. märtsil kuulutatakse Tallinnas Kultuurikatlas toimuval betoonipäeval välja konkursi „Aasta betoonehitis 2015” võitjad. Eesti Betooniühingu ja Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu 16. korda korraldatava võistluse peaauhind läheb betooni parimal moel esindava ehitise autorile.

„Meie betoonehitiste võistlus on geograafiliselt üsna laiahaardeline – osalevad koolid, infraobjektid, büroo- ja laohooned, kultuuriobjektid Jõhvist, Rakverest, Tartust, Viljandist, Võrust ja Harjumaalt,” sõnas Eesti Betooniühingu juhatuse esimees Tiit Roots. „Eesti parimad kodud ehitatakse endiselt betoonist – nii kortermajade kui eramuarhitektuur on konkursil esindatud,” lisas Roots.

Rootsi sõnul soovib Betooniühing võistluse abil kaasa aidata betoonarhitektuuri, betoonitehnoloogia ja betoonehituse arengule, tõsta betooni kui tugeva, hästi vormitava ja Eesti kliimas vastupidava ehitusmaterjali mainet.

„Aasta Betoonehitis 2015” konkursi žüriisse kuuluvad Eesti Arhitektide Liidu, Eesti Betooniühingu, Eesti Ehitusettevõtjate Liidu, Eesti Ehitusinseneride Liidu, Eesti Ehituskonsultatsiooniettevõtete Liidu, Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu ning Eesti ja Soome ehitusajakirjanduse esindajad.

Betoonipäeva peateemaks on seekord Louis I. Kahn, Eestist pärit maailmakuulus arhitekt. Louis Kahni ja Saaremaa suhteid ja mõjutusi uurib oma ettekandes kunstiteadlane Heie Treier.

Louis Kahni kõrval seisis USA-s aastakümneid eestlasest ehitusinsener August Komendant, kellega koostöös valmisid mitmed Kahni märgilised ehitised. Ehitusajaloolase Maris Mändeli ettekande teemaks on „Arhitekti kõrval on insener. August Komendant”.

Kuressaares avatava näituse „KAHN. Saarlane” tarbeks külastas arhitektuurifotograaf Arne Maasik veebruarikuus USA-d, jäädvustamaks Louis Kahni ehitisi. Osa nendest fotodest on eksponeeritud nädala jooksul Kultuurikatlas.

Betoonipäev algab teisipäeval, 15. märtsil kell 13.00 Kultuurikatlas, Põhja pst. 27A, Tallinn.

Konkursi „Aasta betoonehitis 2015” võitjate väljakuulutamine orient. kell 15.30 žürii esimehe Aadu Kana juhtimisel.

2015. aasta betoonehitise tiitlile kandideerivad:

 1. Eramu Tabasalus – Ranniku tee, Tabasalu, Harku vald, Harjumaa;
 2. Ihaste sild – Tartu idapoolse ringtee 2. ehitusala, Tartu;
 3. Jõhvi Riigigümnaasium – Hariduse 5b, Jõhvi;
 4. Kehärata rongitunneli kaarelemendid – Helsinki lennujaama all, Vantaa, Soome;
 5. Kentmanni tänava äri- ja eluhoone – Kentmanni 6, Tallinn;
 6. Koda – elamu/ateljee/kontor/klassiruum;
 7. Kroodi viaduktid – Loo-Maardu teelõik, Jõelähtme vald, Harjumaa;
 8. Kultuurikatel – Põhja pst 27a, Tallinn;
 9. Marsi tänava korterelamud – Tondi, Tallinn;
 10. Maxima Logistikakeskus – Tallinna ringtee, Rae vald, Harjumaa;
 11. Rakvere Tark Maja – Lai 20, Rakvere;
 12. Viljandi krematoorium – Piiri 1a, Viljandi;
 13. Võru Riigigümnaasium – Seminari 1, Võru;
 14. Ühepereelamu – Põldmarja tn., Tartu.

Taustainfo:

Eesti Betooniühing ja Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liit on viisteist aastat korraldanud aasta parimate betoonehitiste väljaselgitamise konkurssi.