Pika kogemusega arhitekt Raivo Kotov hindab, et Tallinna kvaliteetarendajad investeerivad üha enam eristuvate ja keskmisest kallimate projektide arendamisse, sest arhitektuurse lahenduse tähtsus on eksklusiivse kinnisvara müügis hüppeliselt kasvanud.

Tallinna peaarhitekti Endrik Männi hinnangul on arhitektuur üha olulisem argument, kuid samavõrd vaadatakse konkreetse piirkonna arengupotentsiaali. Sobiva näitena toovad mõlemad hiljuti Kotovi Rocca al Maresse kavandatud elu- ja ärihoone LAEV. Eksklusiivse kinnisvara järele on hetkel nõudlus suurem kui pakkumine.

Hiljuti Tallinnasse elu- ja ärihoone LAEV kavandanud arhitekti Raivo Kotovi (KOKO arhitektid) sõnul hindavad uusarenduste kliendid hea asukoha ja sobivate ruumilahenduste kõrval senisest märkimisväärselt enam just arhitektuurset eristuvust ning keskmisest eksklusiivsemaid materjale. Ta tõi näiteks, et erilise arhitektuuriga hoone LAEV planeerimisel käidi läbi kümneid eskiise, et leida see üks eristuv idee, mis mereäärset asukohta vääristaks.

“Eksklusiivse kinnisvara ostjad ei taha mingit järjekordset iseloomutut karpi, vaid otsivad kodu, mis neid vaimustaks või siis kinnisvara, mis investeeringuna ajaga kasvaks,” tõi Kotov esile. Ta ütles, et LAEV’a puhul pöörati tähelepanu nii eristuvale välis- kui sisedisainile ning unikaalsete lahenduste loomisele. “Kõrged, kuni kuuemeetrised laed, katuseterrassidele sõitvad liftid, merevaatega saunad ja avatavate välisseintega siseterrassid on mõned näited erilistest lahendustest, mida me eksklusiivsust otsivatele klientidele kavandasime,” tõi Kotov näiteks. Kotovi sõnul on seesugused ekstralahendused oluline müügieelis.

Tallinna linna peaarhitekt Endrik Mänd leiab, et iga arhitektuurne lahendus peab sobituma keskkonda ning kui keskkond seda võimaldab, peaks hoone oma asukoha tugevusi esile tooma. Rocca al Maresse äsja ehitama hakatud LAEV’a puhul möönab peaarhitekt, et objekti asukoht on kesklinnast tulles piirkonna alguspunktiks ja olles ilmselgelt tõmbekeskuse visiitkaardiks, esitab see juba eos hoonele kõrgemad nõudmised.

“Selline asukoht seab lati nii arhitektuursele lahendusele kui ka kvaliteetsemale materjalide valikule ning nõuab juba iseenesest eksklusiivsemat ja eristuvamat arhitektuurset lähenemist,” ütles Mänd. Ta lisas, et laevamotiiv sobitub elu- ja ärihoone puhul piirkonda hästi ning on asukohale igati kohane. “Mul on hea meel, et maja saab konkreetse nime, mis teda iseloomustab ja asukohaga seob ning et see ei ole mõni järjekordne “plaza””, lisas Mänd. Peaarhitekt toob esile, et lisaks arhitektuurile jälgitakse elupiirkondade puhul üha enam, milline on selles piirkonnas infrastruktuur ning konkreetne arenguvisioon.

Baltic Sotheby`s International Realty Eesti juht Sveta Grün’i sõnul on kinnisvaraturg keskmisest kallima kinnisvara osas äärmiselt aktiivne ning hetkel on soovijaid rohkem kui eksklusiivseid projekte. “Kui on eristuv ja läbimõeldud arhitektuur, kõrgemat sorti viimistlusmaterjalid standardvarustuses ning loomulikult asukoht mere ääres või kesklinnas, siis sellised korterid sisuliselt krabatakse turult,” kinnitas Sveta Grün. Ta tõi näitena büroo hiljutise müügitehingu, kus korteri eest prestiižsses hoones maksti üle kahe miljoni euro ning rõhutas, et kvaliteetse ja läbimõeldud arenduse puhul on ostjad valmis sellesse rohkem ka investeerima. “Asukoht, arhitektuur ja eksklusiivne viimistlustase on märksõnad, mis praegu kõrgema taseme kinnisvaraarenduses võtmerolli mängivad,” lisas Sveta Grün.

Arhitekt Raivo Kotov on tunnustatud Eesti arhitekt. Ta on alates 2000. aastast olnud juhtivarhitektina aktiivselt tegev arhitektuuribüroos KOKO Arhitektid OÜ. Tema 2016. aasta üheks omanäolisemaks objektiks on Rocca al Maresse kerkiv eksklusiivne elu- ja ärihoone LAEV. Raivo Kotovi varasemad tuntumad tööd on Eesti paviljon EXPO 2000–l Hannoveris; Fahle maja; Eesti Meremuuseum Lennusadamas; Metro Plaza äri- ja büroohoone, Georg Ots Spa Hotel; Ahrensburg Boutique Hotel & Spa; jpm. Neid nagu mitmeidki teisi KOKO Arhitektid OÜ hooneid iseloomustab ultramodernne vormikeel, põnev materjalikasutus ning julgus mahtudega eksperimenteerida. .Raivo Kotov on Eesti Arhitektide Liidu liige alates 2007. aastast.