Ühendkuningriikide juhtiva ärikinnisvaraga seotud teenuseid pakkuv ettevõtte Colliers Internationali direktor Walter Boettcher on vaatamata üldiselt levivale suhteliselt pessimistlikule majandushinnangule siiski optimistlik.

„Ma ei leia, et asjad nii kehvasti oleks. Meie nimetame eurotsoonis toimuvat positiivseks stabiilsuseks,” ütleb ta. Prognoosi kohaselt stabiliseerub eurotsoon tänu võlakirjade ostmisele ning ka tarbijate ostujõud kasvab.

Globaliseerumine ja naftahindade kõikumine paneb aluse rahvusvahelistele investeeringutele, sest saadaval on palju vaba raha. Huvi reaalsete varade vastu on kasvanud ning laenamise intressimäärad on madalad, tänu millele aktiveerub investeerimine just kinnisvarasse.

Colliers Internationali ülemaailmne kümne aasta kasumianalüüs ennustab arenevate turgude aktsiatele kasumit umbes 8–8,5%. Nii Ühendkuningriikide, Prantsusmaa kui ka Ameerika kinnisvara kasumieeldus jääb vahemikku 6–7%, kuid näiteks globaalsete aktsiate tootluseks tuleb eeldatavasti vaid 4,5%. Sularaha kasumianalüüs on kõigest 1%. „Kinnisvaras on nii kõrged protsendid seetõttu, et selle stabiilsus toetab tootlust, mis omakorda soodustab rahvusvaheliste investorite huvi,” ütleb Boettcher.

Kinnisvarasektor on tugev

Madalate intressimäärade keskkond mõjutab soodsalt kinnisvara valdkonda. Prognooside kohaselt hoiab Euroopa Keskpank intressimäärad veel mitme aasta jooksul madalana, et soodustada laenamist. See omakorda lisab hoogu tarbimisele ning soodustab majanduse kasvu. Tarbimisaktiivsus laieneb ka ärisektorile. Juurde tuleb uus generatsioon rahvusvahelisi investoreid, mis tõstab üleüldist ettevõtlusalast enesekindlust, julgustades ka globaalselt kinnisvarasse investeerima.

Inimesed soovivad hoida oma raha turvalistes kohtades, näiteks võlakirjades, tähtajalistes hoiustes või kinnisvaras. Turvaliste investeeringute intressimäärad on samuti madalad, kuid kinnisvara on üks väheseid kohti, kus saab investeeringu arvelt ka võita. Seetõttu saab praeguses majandusolukorras kinnisvarasektor aina tugevama positsiooni.

54% globaalsetest investoritest plaanib 2016. aastal oma portfooliot laiendada ning 82% kasutab selleks rohkem laene, nagu selgub Colliers Internationali uuringust. Eeldatav kinnisvara investeeringute kasumiootus tõuseb võrreldes 2015. aastaga. Ülemaailmsed investorid ootavad 2016. aastalt 13,4% tootlust.

Konkurentsis püsimiseks peavad väärtused muutuma

Technopolis Plc juhatuse esimees Keith Silverang analüüsib Baltikumi ärikinnisvarasektori trende võrreldes Skandinaaviamaadega ning toob välja, et makromajanduslikult on kinnisvarasektoris toimunud suuri pöördeid ja tõenäoliselt tuleb neid veel. Edukad on need, kes suudavad muutuvate tingimustega kohaneda.

„Kinnisvara muutub üha rohkem teenuseks, mitte lihtsalt ehituseks. Aina tähtsamaks saab aktiivne kliendisuhtlus ja kogu valdkonna ümberhindamine,” ütles Silverang 6. novembril toimunud rahvusvahelisel kinnisvarakonverentsil „Kinnisvaraturu tulevik – ohud ja võimalused”. Tema sõnul on üldine Baltikumi ärikinnisvara investorite suhtumine nii valdkonda kui ka klientidesse pigem aegunud ja igav, kuid turu muutudes kujunevad ümber ka põhiväärtused.

Konkurentsis püsimiseks peab esmalt teadma oma sihtgruppi ning ettevõtte eesmärke. Seejärel saab pakkuda head teenindust, lubaduste täitmist ning ootuste ületamist. Kolmas oluline väärtus peaks olema terviklikkus ehk ausate reeglite järgimine ja kiitmine-laitmine vastavalt reaalsetele tulemustele.

Eesti on tugeva tulevikuga riik

Keith Silverang: „Investorid seostavad Baltikumi suuresti idariikidega, mis loodetavasti varsti muutub. Samas toob portfoolio laiendamine Tallinnas kaasa paremaid tulemusi aktsiate väärtuses kui kinnisvara ostmine näiteks Riiga,” teab ta kogemusele tuginedes.

Skandinaavias on suuremad ja likviidsemad turud, kuid Baltikumis on oodata dünaamilist kasvu. „Eesti on tugeva tulevikuga riik. Siin on kõik eeldused kasvuks olemas, lisaks veel põhjamaade teadmiste komplekt ja paindlikkus. Ainuke ohukoht on praegu kinnisvara valdkonna ülekuumenemine,” ütleb Silverang. „Ma näen Tallinnas liiga palju kraanasid ja see muudab mind ettevaatlikuks.”

Keith Silverangi üldine hinnang nii Tallinna kui ka Eesti ärikinnisvarale on optimistlik. „Standardid tõusevad. Kliendid muutuvad nõudlikumaks ja hakkavad aru saama, et praegune teenindus neid enam ei rahulda. Ellu jäävad need ettevõtted, kes oskavad klientidega suhelda!”

Getter Orusalu
vabakutseline ajakirjanik

Allikas: http://www.seb.ee/foorum/majanduskeskkond/kas-eesti-ja-euroopa-kinnisvara-investeerimistsukkel-liigub-ulespoole