Tallinnas pandi suurejoonelise trikirataste etenduse saatel nurgakivi Eesti suurimale täielikult rohelisel mõtteviisil arendatud büroohoonele, mida soojendab ja jahutab hoone konstruktsioon, 100%-list maakütet täiendavad katusel asuvad päikesepaneelid ning tarbeveest 75% kogutakse vihmaveest.

Rohelise mõtteviisi büroohoonet arendava Hepsor OÜ juhatuse liikme Henri Laksi sõnul ei ole hoone ehitamine energiefektiivsena otseselt kallim ega odavam kui tavalise hoone ehitus, pigem asendub üks süsteem ja kulu teisega. “Näiteks saab hoone arendaja kulud, mis reeglina kaasnevad kaugkütte- või gaasitrassi ehitamisega, suunata maaküttesüsteemi rajamisse,” kirjeldas Laks.

“Läbimõeldud arhitektuurse lahendusega, on võimalik kokku hoida hoonesiseste jahutussüsteemide ehitamiselt ning osa investeeringust suunata näiteks vihmaveekogumise süsteemi ehitamisse,” märkis Laks ja lisas, et büroohoone tasuvusaeg jääb laias laastus samaks kui senises ehituspraktikas.

Tegu on Eesti suurima büroohoonega, mille kütmine ja jahutamine on täielikult lahendatud maakütte baasil pinnasesse paigaldatud 10 000-meetrise maaküttetorustiku abil. Igakuiste kulude vähendamiseks paigaldatakse hoone katusele ka päikesepaneelid ning ligi 75% hoone tarbeveest ammutatakse vihmaveest, ent hoone suurimaks eripäraks on Eesti büroohoonetes esmakordne energiat salvestav konstruktsioon, kus maja vahelagede sisse on peidetud 37 000 meetrit torustikku, mis muudavad põrandad ja laed ühtseks kütte- ja ka jahutuselemendiks.

Hoone fassaadile paigaldatakse suurtele büroohoonetele tavapäratult 17 500 meetrit lehisest voodrilauda ning akende ette puidust sirmid ja ribid, mis aitavad ruume kaitsta ka liigse päikesesoojuse eest. Hea sisekliima ja töökeskkonna loomiseks kasutatakse siseviimistluses võimalikult palju looduslähedasi materjale ja rohkelt puitu.

Järvevana tee 7b büroohoone valmib järgmise aasta alguses Ülemiste järve äärses männimetsas ning on tänaseks enam kui 70% ulatuses lepingutega kaetud. Ligi 7900-ruutmeetrise brutomahuga hoone ehitusmaksumus on ligi 6 miljonit eurot. Hoonet arendab Hepsor OÜ, ehitab Mitt & Perlebach OÜ. Hoone arhitektuurilise lahenduse lõi arhitektuuribüroo Pluss.

Eesti suurim rohebüroohoone sai nurgakivi 2

Eesti suurim rohebüroohoone sai nurgakivi 3

Eesti suurim rohebüroohoone sai nurgakivi 4

Eesti suurim rohebüroohoone sai nurgakivi 5

Eesti suurim rohebüroohoone sai nurgakivi 6

Eesti suurim rohebüroohoone sai nurgakivi 7

Eesti suurim rohebüroohoone sai nurgakivi 8