EfTEN Capital investeeris 2016. aastal uutesse ärikinnisvara objektidesse 140 miljonit eurot. Kuigi aasta lõpuni on veel üks kuu, oleme EfTENis 2016. aasta investeerimistegevuse lõpetanud. Teeme aastast lühikese kokkuvõtte. Kui 2015. aastal investeerisime kokku viide ärikinnisvara projekti 110 miljonit eurot, siis tänavu oleme omandanud 6 ärihoonet koguväärtuses 140 miljonit eurot.

Üle poole kogu uute investeeringute mahust moodustas Domina kaubanduskeskuse ost Riias. Domina tehingu väärtuseks oli 74,5 miljonit eurot, müüjaks KanAm Grund, kes omandas keskuse 2006. aastal Pro Kapitalilt 152 miljoni euro eest. Lisaks omandas EfTEN Real Estate Fund III tehingu käigus kolm DSV kontsernile kuulunud logistikakeskust Tallinnas, Riias ja Vilniuses, mille üürimist jätkab DSV kontsern. EfTEN Kinnisvarafond II AS omandas Citycon’ilt Magistrali kaubanduskeskuse Tallinnas, Mustamäel. Aasta viimases ostutehingus omandas EfTEN Real Estate Fund III büroohoone L3 Vilniuses, müüjaks oli E.L.L. Kinnisvara.

diagrammuus1est

Colliers Internationali hinnangul kujuneb Balti riikide tänavuseks kogu ärikinnisvara investeeringute mahuks 1,17 miljardit eurot, mis annab EfTEN Capitalile 12% turuosa ja mahulises mõistes Baltikumi turul esikoha.

Laiemalt turu väljavaadete osas oleme pessimistlikumad kui paljud meie konkurendid. Nimelt hindame Balti ärikinnisvaraturu tootlusi sedavõrd madalaks võrreldes näiteks Kesk- ja Ida-Euroopa teiste pealinnadega. Aastaid püsinud konkurentsieelis, kus Balti ärikinnisvaraturu tootlused olid selgelt kõrgemad, enam niivõrd ei kehti.

Tegemist on müüja turuga, kus huvi ja reaalne võimekus investeerida ületab investeerimiskõlbulike objektide arvu. Uute investeeringute osas oleme konservatiivsel positsioonil, kuna peame turu üldist hinnataset kõrgeks.

Ärikinnisvara investeeringute finantsmudelid on ülesehitatud eeldusel, et üürihinnad kasvavad koos inflatsiooniga. Kui üle aastate on põhjust oodata 2017. aastal inflatsiooni kasvu, siis sama ei saa prognoosida üürihindadele. Uut üüripindade pakkumist on juurde tulemas igas ärikinnisvara segmendis ja seda igas Balti pealinnas. Seega on üürihinnad liikumas külgsuunas ja pigem on surve vakantsuste suurenemisele ning üldisele üüritaseme alanemisele. Viie aasta möödudes saame tagasivaates hinnata kas 2016. aasta oli aasta millal intressimäärad olid ajaloolises põhjas ja sealt edasi vaikses tõusutrendis? Vastavad märgid on olemas.

Aasta lõpu seisuga kuulub EfTEN Capitali valitsemise alla 46 ärihoonet, turuväärtusega 500 miljonit eurot, milles opereerib kokku üle 900 üürniku. EfTEN Capital on suurim ärikinnisvarafondide valitseja Balti riikides.