Eesti juhtiv kinnisvaraarendaja Endover ja ühisrahastusplatvorm EstateGuru käivitasid ühisrahastusprojekti, millega finantseeritakse uue elukeskkonna rajamist Kalamajja, endise Klaussoni Kommivabriku kohale. Varasemalt on Endover kaasanud ühisrahastuse vahendusel investeeringuid edukalt 16 kinnisvaraarendusprojektile.

Klaussoni Kommivabrik on Endoveri uus arendusprojekt, mille raames 100-aastase ajalooga endisest magusatehasest saab avarate skandinaaviapäraste loft-tüüpi korteritega elukeskkond. Projekt asub kinnisvaraturu mõistes linna magusaimas asukohas – Kalamaja südalinnapoolseimas servas, mere ja Kultuurikatla läheduses, aadressil Jahu tänav 5.

2020. aastal valmiva arenduse käigus rekonstrueeritakse ajalooline tehasekompleks, kuhu rajatakse kokku 50 1-5-toalist korterit suurusega 20-150 ruutmeetrit. Kaasaegse viimistlusega loft-korterite hinnad algavad 110 000 eurost. Täna, enne ehituse algust on müüdud juba 20% korteritest.

Eeldatav kapitalimaht Klaussoni Kommivabriku ühisrahastusprojekti lõpetamiseks on kuni 6,4 miljonit eurot. Investoritele tagastatakse laen 18 kuu möödudes, sõltumata sellest, kas kõik korterid on selleks ajaks müüdud või mitte. Investeeringu aastane intressimäär on 11,0%. Laenuvõtja lisab 1% boonust aastaintressile ehk kokku 12,0% aastas, kui investeering on vähemalt 20 000 eurot.

Endoveri tegevjuht Robert Laud ütles, et Endover on olnud ühisrahastuse vahendusel investeeringute kaasamisel Eesti kinnisvaraturu suunanäitaja. Endover on varasemalt kaasanud ühisrahastuse vahendusel investeeringuid 16 arendusprojektile. Tänaseks on neist edukalt lõpule viidud juba 13 projekti, mille investeeringud on tagastatud kogu mahus.

„Iga arendusprojekti puhul kaalume erinevaid finantseerimisvõimalusi – Klaussoni Kommivabriku projekti finantseerimiseks valisime sobivaima lahendusena välja ühisrahastuse koostöös EstateGuruga. Ühisrahastuse näol on tegu kaasaegse, kiire ja paindliku finantseerimisvõimalusega, mis on meie kinnisvaraturul juba küllalt laialt levinud. Turu suurima arendajana tagame oma investoritele usaldusväärsuse ja kindlustunde, mitmete rahastusprojektide puhul oleme investoritele nende investeeringu tagastanud lausa ennetähtaegselt,“ kommenteeris Laud.

EstateGuru äriarendusjuhi Daniil Aali hinnangul on ühisrahastuse kaasamine suurarendajate hulgas selgelt kasvav tendents. „Ühisrahastus
pole enam pelgalt nišitoode väikearendajale, vaid seda kasutavad ka kogenud tegijad. Sealjuures ei kasutata ühisrahastust vaid elamukinnisvara arendamiseks – näiteks hiljuti avatud T1 kaubanduskeskus kaasas lisainvesteeringu rahvusvahelise ühisrahastusplatvormi kaudu,“ lisas Aal.

Aali sõnul on ühisrahastusplatvormi üheks eeliseks arendajate silmis lisaks paindlikkusele EstateGuru investorvõrgustik, mis toimib täiendava turunduskanalina. „Nagu iga meie investeerimisobjekti puhul, jõuab ka info Klaussoni Kommivabriku arendusest EstateGuru 23 000 investorini,“ tõi Aal näite. EstateGuru äriarendusjuhi sõnul on ühisrahastusplatvorm suutnud kaasata nõnda arvukalt investoreid peamiselt tänu headele tulemustele: „5 tegutsemisaasta jooksul on EstateGuru investorid teeninud keskeltläbi 12% intressitulu aastas, kokku tänaseks juba 7 miljonit eurot.“ Hetkel Baltikumis, Soomes ja Hispaanias tegutseva EstateGuru kindlaks ambitsiooniks on kasvada turuliidriks terves Euroopas.

Endover on 1995. aastal asutatud kinnisvarainvesteeringute juhtimise ja kinnisvaraarenduse alal tegutsev ettevõtete grupp ning Eesti suurim elamukinnisvara arendaja. Ettevõte arendab Tallinnas 32 hoonet ning omab pikaajalist kogemust nii hoonete rekonstrueerimisel kui ka uusehitiste rajamisel. Endoveri uusimad projektid äsja valminud Volta Loftid Kalamaja mereäärses osas, Kristiinesse kerkiv kõrghoone Torn, Kalamaja ja südalinna piiril Jahu tn 5 asuv ajalooline Klaussoni Kommivarbrik ning südalinna epitsentrisse Gonsiori tänavale rajatav luksusresidents Ambassador. 2018. aasta Kantar Emori sõltumatu uuringu järgi on Endover Eesti tuntuim kinnisvaraarendaja.