Kinnisvara ostu-müügi puhul tagab notari deposiitkonto kasutamine reeglina turvalise tehingu nii müüjale kui ostjale. Praktilise näitena: müüja võõrandab korteri või elamu ainult juhul, kui saab vastu kokku lepitud müügihinna. Ostja seevastu loovutab raha vaid juhul, kui saab vastu omandiõiguse. Pangalaenu võtmise korral peab enne tehingut notari deposiidikontole tasuma omafinantseeringu osa, ülejäänu kannab pank. Kui kinnistu ostetakse täielikult oma vahenditest, tuleb notari deposiidi kasutamiseks kogu müügihind eelnevalt vastavale kontole üle kanda.

Keeruliseks võib notari deposiidi kasutamine minna juhul, kui osa rahast tuleb väljaspool Euroopa Liitu asuvast pangast. Näiteks USA-s on mitmeid regionaalse tegevusulatusega pankasid, mis rahvusvahelisi makseid ei tee. Taolises olukorras võib ameeriklasest kinnistu ostja kasutada Eesti notari deposiidi kontole raha ülekandmiseks maksevahendajaid. Mõnikord juhtub taolise teenuse kasutamisel, et raha küll laekub, kuid konto väljavõttelt ei nähtu sõnagi selle kohta, kelle eest või nimel makse tehti, kes selle algatas jms. Notar võib küll aimata, et raha on üle kantud tema juurde kohale ilmunud ostja huvides, kuid aimamisest on notariaalse tehingu tõestamiseks ja raha edasikandmiseks vähe kasu. Kui laekunud makse asjaolud on ebaselged, võib notaril tekkida kohustus informeerida Rahapesu Andmebürood, ta võib soovida asjaolude selgitamiseks või nõu küsimiseks nii panga kui Finantsinspektsiooni poole pöörduda. Kõik see võtab nädalaid või lausa kuid aega ja kinnisvaratehing lükkub edasi. On võimalik, et mitmete päringute tulemusena selgub tõsiasi: kõige turvalisem ja korrektsem on laekunud summa algsele kontole tagasi kanda. Taolises olukorras ei pruugi müüja soovida oodata ja ta võib teise ostja kasuks otsustada. Lisaks sellele peab makse algataja arvestama rahasumma tagastamisest tulenevate lisakuludega: iga keti lüli võtab ka raha tagasikandmisel oma vahendustasu ja need ei ole taoliste ülekannete puhul väikesed. Halvimal juhul ulatuvad need sadadesse eurodesse.

Mida taoliste arusaamatuste vältimiseks teha? Makse asjaolud on palju selgemad, kui välismaalasest kinnistu ostja avab endale aegsasti Eestis tegutsevas pangas konto ja laseb raha esmalt sellele isiklikule kontole kanda. Kui ülekanne notari deposiidi kontole tehakse Eestis asuva panga kontolt, on ülekande tegija (maksja) isik automaatselt näha. Samuti tuleb notari deposiidikontole maksmisel selgitusse märkida võimalikult täpsed tehingule viitavad andmed. Selleks tasub notari käest eelnevalt teavet küsida.

Väiksema väärtusega kinnisvara ostmisel ei pruugi advokaadi kaasamine notariaalse tehingu nõustamiseks ennast majanduslikult õigustada. Samas, mida suurem on kinnisvara väärtus, seda suuremad ka poolte rahalised ja muud riskid. Seega tasub kõrgema väärtusega kinnistu (näiteks elamu) ostmiseks kindlasti kasutada kogenud advokaadi abi.

Ilmar- Erik Aavakivi / LEADELL Pilv Advokaadibüroo vandeadvokaat