Merekultuuriaasta puhul valmib sel suvel Kalasadamast Noblessneri sadamalinnakuni mere äärt mööda kulgev beetapromenaad. Juulikuus avatav mereäärne jalutamisala sünnib Noblessneri ja Linnalabori eestvedamisel ning mereäärsete kruntide omanike ja linnavalitsuse toel.

Beetapromenaadi loomise eestvedaja Teele Pehki sõnul sündis idee tallinlastelt, kelle üheks unistuseks on parem ligipääs ja avatus merele. „Eelmisel suvel korjasime pealinna elanikelt ideid ja unistusi kesklinna mereääre kasutamise kohta. Ideekorje tulemustest kerkis selgel esile soov jalutada kesklinnas piki kallasrada, milleks Tallinna kesklinnas väga palju võimalusi veel pole,“ ütles Pehk. “Tegelikult on linlaste unistust täita üpriski lihtne, mereäärse promenaadi saab ju luua väga lihtsate vahenditega, avades väravaid ja nihutades aiapiirdeid, kindlustades kaldaäärt,” lisas Pehk.

Noblessneri sadamalinnaku arendaja BLRT Grupp kinnisvara arendusdirektori Ivar Piirsalu sõnul rajab beetapromenaadi avamine teed püsiva rannapromenaadi loomisele. “Tallinlased soovivad liikuda mere ääres ning arendajana otsime lahendusi, kuidas seda inimestele võimaldada. Täna loodav testpromenaad aitab meil valmistuda selleks, et koos teiste mereäärsete arendustega luua siia püsiv rannapromenaad,” rääkis Ivar Piirsalu.

Riigi Kinnisvara ASi põhja piirkonna haldur Gert Rahnel tunnustab kõiki asjaosalisi, kes on võtnud vaevaks ja andnud oma panuse pikki aastakümneid avalikust linnaruumist eraldatud piirkonna taasavamiseks. „Senine koostöö on olnud väga viljakas ning juba on ka jõutud lõpule Patarei merekindluse kallasraja lõigu rajamisega,“ kiitis Rahnel projekti elujõulisust.


Beetapromenaadi Patarei merekindluse äärne lõik

Beetapromenaadi valmimisse panustavad mitmed mereäärsete kruntide omanikud koos Põhja-Tallinna linnaosavalitsusega. Algatus on üks merekultuuriaasta ideekonkursi võidutöödest. Beetapromenaadi ettevalmistustööd käivad juba märtsikuust ning ühistöös valmiv jalgrada valmib sel suvel. Beetapromenaadi loomise taga on Linnalabor, Noblessneri sadamalinnak, Riigi Kinnisvara AS, OÜ BMG Arendused, Allianss Arhitektid, Pro Kapital Eesti AS, Tallinna Vesi AS, Põhja-Tallinna Valitsus, Tallinna Kommunaalamet ning Merekultuuriaasta 2016.