Kapitel ja Merko sõlmisid lepingu Liivalaia äri- ja elukvartali nulltsükli ehituseks ehk maa-alusteksehitustöödeks ja välistrasside rajamiseks. Projekti arendaja Kapitel kavandab 36 000 m² esindusliku üüripinnaga kvartali valmimist 2024. aasta keskel. Kvartal hõlmab kokku kolme omavahel ühendatud hoonet, sealhulgas Eesti kõrgeimat büroohoonet.

Kapiteli koguinvesteering Tallinna kesklinna Liivalaia ja Juhkentali tänava ristmikule kerkiva kvartali arendusse on ligikaudu 100 miljonit eurot. Kokku 77 000 m² brutopinnaga ja 36 000 m² üüripinnaga kvartal koosneb kokku kolmest hoonest ja neid ühendavast parkimismajast. 9-korruseline hoone 3000 m² üürikorteritega valmib 2024. aasta jaanuaris, 15-korruseline ärihoone üüripinnaga 9000 m² 2024. aasta mais ning 28-korruseline ärihoone üüripinnaga 19 000 m² 2024. aasta augustis.

„Liivalaia kvartali projektile väljastati jaanuari keskpaigas ehitusluba ning saame ehitusega alustada. Oleme sõlminud AS Merko Ehitus Eestiga lepingu nulltsükli ehitamiseks ehk maa-alusteks ehitustöödeks ja välistrasside rajamiseks. Lepingu maksumus on ligikaudu 14 miljonit eurot ning ehitustööd kestavad 19 kuud. Jätkame projekteerimist ja lõplike tehniliste lahenduste väljatöötamist ning täiendame projektimeeskonda. Plaanime ehitustöödega sujuvalt jätkata, et kogu kvartal valmiks 2024. aasta keskel,“ ütles Kapiteli juhatuse esimees Taavi Ojala.

„Liivalaia kvartali ehitus tuleb läbi aegade üks mastaapsemaid ja nõudlikumaid projekte Eestis, mida iseloomustab pingeline ajakava ning vajadus teha töid liiklustihedas kesklinnas. Hoonete tehnilised lahendused on väga uuenduslikud – näiteks kasutatakse jahutus- ja küttevajaduse osaliseks katmiseks energiavaiu, kompleksi teenindab 18 lifti, millest osa on kiirliftid, ning  kaasaaegsete tehnosüsteemidega tagatakse büroodesse kõrgema klassi sisekliima. Lisaks rajatakse pargi- ja haljasalasid ligi pooleteise jalgpalliväljaku suurusele alale, mis on oluline täiendus avalikku linnaruumi,“ sõnas Merko Ehitus Eesti üldehitusdivisjoni direktor Marek Hergauk.

„Rajame Eesti kvaliteetseima töökeskkonna, mis on eriti oluline muutunud tervisenõuete kontekstis. Büroopindadel on esmaklassiline sisekliima, korruste puhaskõrgus on vähemalt kolm meetrit ning üüripindadel on tõstetud põrandad, mis tagavad paindlikkuse ruumiplaneeringu ja töökohtade asukoha muutmiseks,“ täiendas Taavi Ojala. Lisaks esinduslikele A-klassi büroopindadele ja üürikorteritele tuleb kvartalisse 5000 m² erinevaid toitlustus- ja teeninduspindu, sealhulgas lõunasöögikoht, kohvik, restoran, kvartalis asuvate ettevõtete töötajatele 25-meetrine ujula, spordiklubi ja mini-spaa, ilu- ja terviseteenused, erinevad ruumid konverentsideks, koosolekuteks ja sündmusteks.

Kvartali kahekorruselisse maa-alusesse parklasse ja maapealsesse parkimismajja tuleb kokku 470 parkimiskohta ja autopesula. Lisaks rajatakse siia Eesti suurim jalgrataste siseparkla ja pesula ning riietus- ja duširuumid. „Kahjuks ei saanud me linnalt luba rajada parkimiskohti esialgu soovitud mahus ehk täna projektile lubatust pea kaks korda rohkem. Me ei jaga linna optimismi, et inimesed asendavad lähiaastatel olulisel määral autotranspordi ühistranspordi ja jalgratastega. Sellest tulenevalt oleme soetanud kaks hoonestamata kinnistut oma projekti kõrvale, kuhu saame rajada täiendavaid parkimiskohti kvartalisse kolivate ettevõtete töötajatele ja külalistele. Lisaks plaanime rajada lastehoiu, et lihtsustada kvartalis töötavate inimeste igapäevast logistikat,“ lisas Taavi Ojala.

Liivalaia kvartal on väärikas täiendus Tallinna linnapilti. Liginullenergiahooned on projekteeritud rahvusvahelise BREEAM standardi Excellent kõrgele tasemele vastavalt. Kvartali arhitekt on Martin Aunin ning sisearhitekt Arhitekt11, kes võitsid rahvusvahelise kutsutud osalejatega võistluse. Hoonete ette rajab Kapitel esindusliku väljaku ning ehitab välja kaks uut juurdepääsuteed Imanta ja Võlvi tänavale, haljasala ning avaliku pargi Veski tänava äärde, kust kulgeb läbi endist Härjapea jõge tähistav kergliiklustee.