“Vaatamata raskele aastale suutis Tallinna linn ellu viia suuremaid projekte ning paralleelselt operatiivse tegevusega mitte unustada ka tuleviku planeerimist,” ütles linnapea Mihhail Kõlvart. “Linnahalli rekonstrueerimisel on linnal alternatiivne plaan ja kui tuleb Euroopa Komisjoni vastus, kas linn ja riik saavad oma vahendeid investeerida Linnahalli rekonstrueerimiseks, siis oleme valmis sellega alustama.”
Tallinna linnavalitsus pidas traditsioonilise aastalõpu istungi Raekojas, kus võeti kokku aasta olulisemad teemad. Kõrvuti koroonaepideemiaga on linn sel aastal targu toimetanud pealinna tuleviku nimel. Nii valmis arengustrateegia “Tallinn 2035”, võeti kindel kurss rohepöördele, jätkusid ettevalmistused Tallinna Haigla suurprojekti ellu viimiseks ja valmis Linnateatri uus tootmishoone.
Kõlvart möönis, et Tallinn sai vaatamata kõigile raskustele hästi hakkama – seda nii eriolukorra ajal kui ka praegu. “Kõik meie suuremad projektid, mis meil olid kavandatud, need ka realiseerusid ja samas oleme igapäevase kiireloomuliste tegevuste ja otsuste kõrval loonud ka tulevikuvisiooni. Nii valmis arengustrateegia dokument Tallinn 2035, millega loome sihte pikemaks perioodiks. Sõltumata olukorrast, peab jätkuma ka linna stabiilne areng ja tulevikuvisiooni kavandamine. Meie eesmärgiks on kujundada linnast meeldiv ja turvaline elukoht siinsetele elanikele nüüd ja tulevikus,” ütles Kõlvart.
Linnahalli-plaanid pole maha maetud
Linnapea sõnul on Tallinna jõudmine Euroopa 2022. aasta Rohelise pealinna tiitli finaali, sellel edukas osalemine ja positiivne tagasiside meie eesmärkidele, innustanud linna jätkama nii rohepöörde eestvedajana Eestis kui ka laiemalt. “Liiati toetab meie keskkonnavaldkonnas seatud sihte linna arengustrateegia. Kui Tallinn pälvis tänu maailma intelligentsema kogukonna tiitli, siis meie kaugem siht on olla aastaks 2035 roheline maailmalinn hoolivate linlastega,” märkis Kõlvart.
Kui 2020. aasta algus tõi endaga kaasa hulgaliselt häid uudiseid ning suuri plaane, siis ülemaailmseks kujunenud viirusepandeemia muutis suurt osa neid plaane kardinaalselt. Üheks selliseks plaaniks oli ka Linnahalli renoveerimise plaan.
“Aasta alguses meil oli suur projekt laua peal koos Tallinkiga Linnahall renoveerida ja siis mingl hetkel tekkis arusaam, et seda projekti ei ole võimalik ellu viia. Ja sellest on väga kahju, aga reaalsus on selline, sest meie partner on praegu sellises seisus, et lähiaastatel ilmselt ei suuda mõelda suuremate investeeringute tegemise peale,” nentis linnapea, kelle sõnul pole plaane siiski maha maetud.
“Me ei ole loobunud linnahalli rekonstrueerimisest – meil on olemas alternatiivne plaan ja siis, kui tuleb Euroopa Komisjoni poolne vastus selle kohta, kas linn ja riik saavad enda vahendeid investeerida Linnahalli rekonstrueerimiseks, oleme valmis kohe sellega alustama.”
Linn investeerib järgmisel aastal rekordiliselt
Tuleval aastal läheb linn edasi nii Tallinna Haigla projektiga kui Peteburi tee ehitusega, loodetakse alustada ka Linnateatri uue hoone ehitusega ning paljude muude projektidega.
“Järgmise aasta plaanides on terve rida tegevusi ja objekti – tuletan meelde, et järgmiseks aastaks on meil ette nähtud rekordmahus investeeringuid – kokku 165 miljonit ja need on jagatud sellisel viisil, et igas valdkonnas oleks arenguid,” selgitas Mihhail Kõlvart.
Jõuludest rääkides oli linnapeal jõuluvanale päris suur ja keeruliselt teostatav soov.
“Ma ootan, jõuluvana kingikotist seda, et see Covid kaoks üleüldse ära, et see minu nagu ka väga paljude inimeste suur soov Tallinnas, Eestis ja mujal maailmas,” muigas linnapea.
“Kui rääkida tõsiselt, siis mul on väga hea meel, et saime sel aastal vaatamata olukorrale teha tallinlastele suure kingituse. Et kinkida seda jõulumuinasjuttu – mitte ainult vanalinnas, vaid peaaegu igas linnaosas. Ma arvan, et positiivseid emotsioone on alati vaja, aga praegusel ajal just eriti.”