Aastakonverentsil „Ehitus 2020+“ arutleti ehitussektori tuleviku väljavaadete üle, koostamisel on nn ehituse pikk vaade ning kuulutati välja aasta ehituse laureaadid viies kategoorias.

Oma avakõnes tunnustas majandus- ja taristuminister Taavi Aas, et sel aastal on koos ehitussektoriga tehtud häid edusamme ehituse digitaliseerimisel. „Uuendame ehitisregistri ning loome e-ehituse platvormi ja ehitisregistri haare võib olla laiemgi. Pean siin silmas näiteks planeeringute registri ja menetluskeskkonna loomist,“ leidis Aas.

Aasa sõnul käivitus äsja ka kaua oodatud nn ehituse pika vaate koostamine, mille raames töötatakse läbi mehhanismid ja meetodid ehitusinvesteeringute kontratsükliliseks planeerimiseks, tootlikkuse tõusuks, digitaliseerimiseks, automatiseerimiseks ja tehaseliseks tootmiseks.

Vabariigi valitsuse algatatud riigireformi raames tuuakse erinevad ehitatud keskkonnaga seotud rakenduslikud ülesanded ühte ametisse – Maa, ruumi ja planeeringute ametisse. „Perspektiivis koondaks uus amet kõik maakorraldust, planeerimist, ruumiandmeid ja ehitatud ruumi kvaliteeti koordineerivad ülesanded. Sellises kompetentsikeskuses on võimalik teha paremaid otsuseid ja riik saab erasektorile olema parem partner,“ rääkis Aas.

„Nii saab avalik- ja erasektor teha investeeringuplaane pikaks ajaks ette. Meie ehitussektorile on järgmise 30 aasta jooksul tööd 140 miljardi euro või rohkemagi eest. Igati tark on ette mõelda, kuidas me seda raha kulutame. Samuti mõtleme ka Eesti Elamufondi loomise peale, et tagada järgneva 30 aasta jooksul umbes 12 000 üha amortiseeruva korterelamu renoveerimise.“

Konverentsil võtsid sõna mitmed valdkonna eksperdid ja asjatundjad, kes diskuteerisid parema elukeskkonna, ehitussektori väljakutsete ja võimaluste üle. Lisaks kuulutas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium välja aasta ehitussektori auhindade võitjad.

Konverentsil erialaliitude poolt valitud 2019. aasta laureaadid:
• Aasta ehitaja – Sergei Strigin
• Aasta ehitusinsener – Tiit Karri
• Aasta ehitusprojekt (hoone) – Maakri kvartal
• Aasta ehitusprojekt (rajatis) – kommunismiohvrite memoriaal
• Aasta digitaalse innovatsiooni projekt – T1 kaubanduskeskus

Merko mudelprojekteerimise projektijuht Alan Väli jaoks on suur au olla osa aasta digitaalse innovatsiooniprojekti tiitliga pärjatud projektist. „T1 kaubanduskeskuse ehitusinfo¬mudelit kasutasid oma töös kõik osapooled – tellija, omanikujärelevalve, projekteerijad, koostööpartnerid ning peatöövõtja. See aitas projekteerimis- ja ehitusprotsessi muuta tõhusamaks,“ lisas Väli.

Üritust korraldasid Eesti Ehitusinseneride Liit (EEL), Eesti Ehituskonsultatsiooniettevõtete Liit (EKEL), Eesti Arhitektide Liit (EAL), Eesti Ehitusettevõtjate Liit (EEEL) ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium (MKM).