Alanud aasta tõotab tulla põnev. Kas stabiilsus kinnisvaraturul jätkub või mitte? Mis juhtub majanduses ja maailmas? Kuidas teevad selle kõige sees otsuseid inimesed? Toon välja seitse soovitust, mida sel aastal jälgida või tähele panna.

1. Noorte ostjate liikumine.

Buumi ajal linnast maale kolinud põlvkonna lapsed kolivad tagasi linna. Sageli kesklinna, sest liikumine ilma autota on keskkonnasõbralik ja kiire.

Osa noortest ei seo end uute korterite ostu ja laenurahaga. Nad elavad üüripinnal või soetavad korteri vanemasse majja. Esmatarbekaubale ei kulutata suuri summasid kui maailmas on palju avastamata väärtusi.

2. Investeerimisel suureneb ühisrahastamise tähtsus.

Kinnisvara ostetakse sõpruskonnaga ühisrahastades ja hilisema tulu teenimise eesmärgil. Soovitan valida investeerimiskorter äärelinna piirkonda, arendada oma oskusi ehitamises ja põnevas sisekujunduses. Suurema osa korterite üüritootluseid jäävad 4-7% vahele.

3. IT-valdkonna areng aitab bluffida emotsioone, teadlik inimene valib realistlikult.

Kinnisvararenduste müügimaterjalide 3D pildid loovad küllusliku ja luksusliku illusiooni äärelinna odavast korterist samas kui ehituse valmides võib selguda tegelikkuse ja illusiooni vaheline ebakõla. Soovitan valida kogenud arendaja ja kogenud ehitaja.

4. Läbipaistev ja õiguspädev kinnisvara.

Läbipaistvus tähendab kinnisvara puudutavate dokumentide korrasolekut. Paberil olev plaan ja registris asuv info viiakse kooskõlla tegelikkusega, mis tähendab, et ka aastaid tagasi tehtud planeeringumuudatused tuleb seadustada. Müüja vastutab vara puuduste eest ka pärast müügitehingut. Samas võib vigane dokumentatsioon ka lihtsalt tehingu ära jätta. Näeme sel aastal aina suuremat “paberite korda ajamist”.

5. Energiatõhusus.

Astume sammu lähemale energiasäästlike materjalide kasutamisele. Olen kindel, et ka aasta pärast ei ole “targa maja” ehitushind võrdne tavapärasema turuhinnaga, kuid kui energiatõhusate majade pakkumisi tuleb juurde, siis on teadlikul ostjal valikuid ja hinnatase hakkab enam väljakujunema.

6. Arendusturg ja hinnatase stabiilsed.

Soovitan ehitada kortermaju äärelinna ja linnapiirist väljapoole. Lasnamäe, Mustamäe ja Õismäe elanikud on sihtgrupp, kes kolivad äärelinna uusarendustesse ning ka Peetrisse, Kakumäele, Tiskresse.

Üldises hinnatasemes suuri muutuseid ei tule. Kesklinnas toimub 1-2-toaliste üürikorterite hinnalangus, mujal mitte. Ehitatavate kortermajade hinnatase on lae saavutanud, järelturukorterite hinnad ei tõuse.

7. Maad ja majad – valglinnastumine jätkub.

Ridamajade ja eramute ostusoovid on peamiselt lähivaldadesse. Ka kruntide ostjaskond kasvab vähehaaval. Eelkõige otsitakse elamuehituseks detialplaneeringu ja kommunikatsioonidega krunte linnast väljapoole, seda ka eramurajoonide arendajate poolt. Samas, linna piirist alates 20-30 km kaugusele arendajad ka sel aastal ei ehita, sest olenemata piirkonnast on ehitushind üks ning maa hinna osakaal müügihinnast väike.

Eve Soppe, Uus Maa Kinnisvarabüroo juhatuse liige