Aina rohkem on ostjaskonda, kes ostab korteri mitte eluasemeks, vaid investeeringuna: ostetud korter üüritakse välja ning teenitakse lisaks üüritulule tulu ka kinnisvara väärtuse tõusu pealt. Kuigi esimese investeeringukorteri ostmine võib tunduda keeruline, siis võib öelda, et julge pealehakkamine on juba pool võitu.

Investeeringukorterit ostes toetutakse tõsiasjale, et üldjuhul kinnisvara hind aja jooksul tõuseb. Kõige olulisem ongi korterit valides silmas pidada selle likviidsust ehk hilisemat müüdavust. Seepärast tuleb hoolikalt läbi mõelda, millises piirkonnas võiks ostetav korter asuda, milline on seal nõudlus üürikorterite järele ja kes võiks olla üüriline – kas pidada silmas näiteks tudengi või pere vajadusi.

Kuidas tagada, et ostuprotsess oleks sujuv ja võimalikult lihtne? Millele investeeringukorterit valides tähelepanu pöörata? Allpool annan neile küsimustele vastused.

Mida põhjalikumalt te oma ootused läbi mõtlete, seda lihtsam on kuulutuste suures hulgas orienteeruda. Tehke endale kohe selgeks, mis korteris kindlasti olema peab ning mille peale võib silma kinni pigistada. Eeltöö hulka kuulub ka konsultatsioon pangas. Laenuvõime kohta esmase info saamine on imelihtne, selleks peab olema ainult arvuti ja internet.

Ärge plaanige ühel päeval vaadata rohkem kui kolme korterit. Liiga palju infot ei jää korraga meelde ja hiljem lähevad detailid segamini. Et midagi ei läheks meelest, koostage enda küsimustest nimekiri ja tehke märkmeid.

Kindlasti tuleb küsida, kas korteris on tehtud vaid kosmeetiline remont või põhjalik renoveerimine, mille käigus on vahetatud ka seintes asuvad kommunikatsioonid (näiteks elektrijuhtmestik). Samuti uurige, kas korteris on tehtud ümberehitusi. Kui jah, siis kas need on seaduslikud ja dokumenteeritud. Kõige levinum ümberehitus on seina mahavõtmine köögi ja elutoa vahel, mis praeguste laenureeglite järgi nõuab aga projekti olemasolu. Kui on maha võetud kandev sein, siis on vaja ehitus- ja kasutusluba. Need on võimalik vormistada ka tagantjärele, aga see nõuab aega ja raha.

Veel tasub uurida, kes on naabrid, mis on müügi põhjus, kui suured on kommunaalkulud (kindlasti küsige näha arvet), mis korterisse sisse jääb, kui kiiresti korter vabaneb, kas on olemas keldriboks ja kuidas on lahendatud parkimine.

Kui korteri viimistlus sõltub omanikust, siis maja seisukord sõltub ühistu tugevusest. Remonditud maja, puhas trepikoda, haljastus ja korraldatud parkimine räägivad sellest, et kord on majas. Veel tuleks kindlaks teha, kas majal on laen ja kui suur see on ning kas renoveeritud majal on olemas kasutusluba. Seda saate te ka ise Ehitisregistrist kontrollida. Vanadest lagunevatest väheste korteritega majadest tasub hoiduda, sest nende korrastamiseks läheb tulevikus vaja väga suuri investeeringuid.

Tehke kindlaks järgmised küsimused:

*kas korteri sihtotstarve on eluruum või mitteeluruum, näiteks külaliskorter. Pangad väljastavad kodulaenu ainult eluruumidele, teiste puhul on laenutingimused hoopis muud (suurem sissemakse, kõrgem intress);

*kas korter on korteriomand või kaasomand. Kaasomand, millele on vormistatud notariaalne kasutuskord, on pankade poolt aktsepteeritav ja selle ostuks saab taotleda kodulaenu. Kaasomandi puhul on teistel kaasomanikel ostueesõigus, mis realiseerub harva;

*millised on omandisuhted. Kui tegemist on pärandavaraga, siis peab olema vormistatud pärimistunnistus. Kui on ühisvara, siis peab olema selge, kas mõlemad abikaasad on müügiga nõus. Hea on, kui korterit müüb pädev maakler, siis on kõik juriidilised nüansid kontrollitud.

Teid ootavad järgmised väljaminekud: hindamisakt ca 200-300 € (sõltub objektist), laenulepingu tasu 1% laenusummast, notaritasud, riigilõiv. Pangad annavad laenu 80-85% ulatuses korteri hinnast ehk teil peab olema oma raha 15-20%. Kui sellist summat ei ole, siis sobib ka lisatagatis, näiteks vanemate korter. Sellisel juhul on vajalik hindamisakt tellida ka sellele korterile.

Kui tunnete, et eespool kirjeldatu oli liiga keeruline või paistab liialt aeganõudev, siis on mõistlik pöörduda maakleri poole, kes on oma ala spetsialist ja oskab anda head nõu.