3. detsembril kuulutas Nordecon AS välja Seileri Kvartali avaliku arhitektuurivõistluse võitjad. Pärnu kesklinna Rääma tänavale, kunagise Pärnu Masinatehase territooriumile kavandatud uuele Seileri Kvartali elurajoonile pakuti avaliku arhitektuurivõistluse raames välja 15 eriilmelist arhitektuurset lahendust. Žürii poolt valitud võidutöö LEGO autoriteks on arhitektid Gert Guriev, Karin Harkmaa, Markus Kaasik, Kerstin Kivila, Jana Krivorukova ja Siim Tiisvelt arhitektuuribüroost 3+1 arhitektid.

Võidutöö LEGO pakub Seileri Kvartalisse välja moodsa inspireeriva elukeskkonna, mille keskmes on tagada läbi hoone astmelisuse maksimaalne võimalus nautida elurajooni kortermajade asukohta ja kaunist vaadet Pärnu jõele. Žürii hinnangul on võidutöö selgelt eristuv ja arvestas kõige paremini elurajooni asukoha ja ilmakaartega – enamik korterite rõdusid avanevad ideaalselt lõuna/edela suunda. Kuivõrd võistluse eesmärgiks oli tagada ka hoonete funktsionaalsus ning ehitamise ratsionaalsus, tunnustas žürii ka seda, et arhitektid on näinud ette mitmeid erinevaid tüüpkorruste lahendusi.

Võidutööd kommenteerib žürii liige, arhitekt Anu Tammemägi: „Võistlustöö “Lego” terrasside poolsed küljed on eksterjööris atraktiivsed, luues mõnusa kerge ja vaheldusrikka “tõstetud aedade” visuaali. Suured lõuna-läänekülje terrassid on ka kasutajatele atraktiivsed, andes tavapärase korteri piiratusele arvestatava lisakvaliteedi. Positiivne on, et parkimine on suudetud valdavalt paigutada hoonete alla – luues hoonete vahelisele alale sümpaatse haljastatud siseõue. Eriti sümpaatsed on hoonete Rääma tänava poolsed fassaadid, mis on arhitektuurselt veenvalt lahendatud.“

Markus Kaasik arhitektuuribüroost „3+1 arhitektid“: „Oleme selle võidu üle väga rõõmsad ja õnnelikud. Võistluse lähteülesanne oli korralik väljakutse, mistõttu on seda suurem heameel, et jagasime žüriiga sarnast tunnetust. Seileri Kvartali elurajoonile arhitektuurse lahenduse loomisel keskendusime eelkõige kahele asjale. Esiteks tema asukoht vana masinatehase territooriumil Pärnu jõe kõige paremal kaldal vaatega linnale ja jõele. Nii meenutab meie pakutud lahendus ka veidi tööstusarhitektuuri. Ning teiseks soov püüda jõe lõunakülje valgust ja soojust. Tahtsime luua meeldiva elukeskkonna, mis oleks terrassiline ning pööratud päikesele ja veele.“

„Esikolmikust eristus võidutöö LEGO, mille puhul oli arvestatud ja läbi mõeldud konstruktiivne skeem, jõe äärde sobiv arhitektuurne lahendus (vaated ning terrassid) ja ehituslik lihtsus, mis võimaldab justkui standardseid hooneid erinevate põhiplaanide alusel kombineerida. Võidutöö puhul on vaja täiendavalt üle vaadata mõningad korruseplaani nüansid ning võimalusel leida fassaadi osas alternatiivseid värvilahendusi,“ täiendas Nordecon ASi kinnisvaraarenduse osakonna juht Katrina Šokman.

Arhitektuurivõistluse eesmärgiks oli leida Pärnus, Rääma 7 asuvale kinnistule planeeritavale korterelamute rajoonile parim kaasaegne arhitektuurne eskiislahendus, mis arvestab ümbritseva keskkonna ja linna detailplaneeringu seatud nõuetega. Tähtaegselt esitati võistlusele 15 tööd, mis kõik kvalifitseerusid. Võistluse parimatele on Nordecon välja pannud auhinnafondi suurusega 15 000 eurot, mis jaguneb preemiateks 1.-3. koha vahel vastavalt 7000, 5000 ja 3000 eurot. Arhitektuurivõistluse tingimused olid kooskõlastatud Eesti Arhitektide Liiduga ning žüriisse kuulusid lisaks Nordecon AS esindajatele Pärnu linnaarhitekt Henri Eessalu ning arhitektid Emil Urbel ja Anu Tammemägi Eesti Arhitektide Liidust.

Võistlusel tunnustati ja premeeriti kolme parimat tööd:

  1. koht: Võistlustöö „LEGO“, arhitektuuribüroo „3+1 arhitektid“
  2. koht: Võistlustöö „VIRG“, arhitektuuribüroo R-Konsult
  3. koht: Võistlustöö „NOUVELLE VAGUE“, arhitektuuribüroo Luhse&Tuhal

Žürii liige Henri Eessalu, Pärnu linnaarhitekt kommenteerib: „Võistluse võib lugeda kordaläinuks. Konkurents oli tihe ja žürii pidi valiku tegema arhitektuurselt eriilmeliste tööde vahel. Võib oletada, et võistlusest aktiivse osavõtu tingis ala märgiline asukoht linnaruumis ja suhteliselt ranged piirangud, mis pakkusid arhitektidele põnevaid väljakutseid. Esikolmiku tööd olid heal tasemel. Hoonete arhitektuur oli mitmekesine ja omanäoline ning väliruumi lahendustes oli eelkõige eelistatud jalakäijat.“

Uus elurajoon Seileri Kvartal on saanud nime ajaloolise Pärnu Masinatehase ühe võtmeisiku, Martin Seileri auks. Järgmise sammuna on Nordecon AS-l arendajana plaanis liikuda edasi võidutöö täpsustamise ning lõpliku projektlahenduse välja töötamisega. Elurajooni ehitamise alguse aeg sõltub üldisest majanduskeskkonnast ning ka kinnisvaraturu olukorrast. Siin on konkreetseid tähtaegu hetkel veel vara välja lubada.