Riigi Kinnisvara AS koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Eesti Arhitektide Liiduga korraldas Paide riigigümnaasiumi arhitektuurikonkursi, mille võitis Salto arhitektuuribüroo ideekavandiga „Pai“. Ideekavandi autorid on Maarja Kask, Ralf Lõoke ja Martin McLean.

Arhitektuurivõistluse eesmärk oli valida Paide vanalinna muinsuskaitsealasse sobivaim arhitektuurne lahendus Paide riigigümnaasiumi õppehoone rekonstrueerimiseks ja juurdeehituse rajamiseks.

“Paide on üks esimesi linnu, mis oli huvitatud riigigümnaasiumi loomise ideest. Mul on siiralt hea meel, et unistus riigigümnaasiumi päris oma koolihoonest saab peagi reaalsuseks,“ sõnas haridus- ja teadusminister Mailis Reps. „Kaunis ajalooline gümnaasiumihoone saab värske ja väärika sisu. Usun, et uuest koolimajast saab inspireeriv keskkond kõigile Järvamaa gümnasistidele ja kogu kooliperele.“ Ministri sõnul sobitub plaanitud koolimaja hästi ümbritseva linnaruumiga.

Arhitektuurikonkursi koordinaator ja Riigi Kinnisvara projektidirektor Enno Parker võttis kokku žürii tagasiside võitjate kohta: „Žürii hinnangul suhestub juurdeehitus hästi ajaloolise hoonega, kus vana hoone on igast suunast hästi vaadeldav. Oskuslikult on loodud uuenduslik ja värskelt mõjuv kooli siseruum ning ideekavad on tundlikku ajaloolisse keskkonda linnaehituslikult hästi sobituv lahendus. Oskuslikult on kasutatud krundi tugevat reljeefi, luues huvitava dialoogi nõlva ja hoone katusemaastikuga ning loomulikku valgust on hästi ära kasutatud.“

Paidesse Posti tänav 12 kavandatav riigigümnaasiumi koolihoone on planeeritud kuni 252 õpilasele, netopinnaga kokku ca 2 370 m². Posti tänava ääres paikneb riigigümnaasiumi peahooneks kavandatav 1910. a ehitatud tütarlaste gümnaasiumihoone, mis on riikliku kaitse all ajaloomälestisena. Hoone juurdeehituse tulemusena on õppehoone arhitektuurselt terviklikult kõrgetasemeline, juurdeehitus sobib funktsionaalselt ja linnaehituslikult antud asukohta ning olemasolevate hoonega. Koolialale on planeeritud kaks lauatennise lauda ning rattahoidla ca 50 jalgrattale. Uus Paide riigigümnaasium on plaanis avada 2021. aasta sügisel.

Tulevane riigigümnaasium asub Paide linna keskel ehk vanalinnas, Posti ja Valli tänavate vahelisel alal. Ala läheduses paiknevad põhja suunas Paide ordulinnuse varemed, bastionid, vallikraav ja vallitorn, lõuna suunas Rüütli tänav, edela suunas Paide keskväljak koos Paide Püha Risti kiriku ja raekoja hoonega.

Arhitektuurikonkursi teisele kohale tulnud ideekavandi „Reflektsioon“ esitas konkursile arhitektuuribüroo Kolm Pluss Üks ning autoriteks on Gert Guriev, Markus Kaasik, Kerstin Kivila ja Siim Tiisvelt.

Kolmanda koha saavutanud ideekavand „Nõlv“, mille autorid on Keiu Tulev, Allar Esko, Anne Vingisar, Sume Elisabeth Värv ning Jaan Kuusemets arhitektuuribüroost DAGOpen.

Ergutuspreemia võitsid ideekavandid „Trilobiit“, mille autoriteks on Kerli Luik, Johan Tali, Harri Kaplan, Mae Köömnemägi ja Tamara Nesic arhitektuuribüroost Molumba ning „Vibu“ esitanud arhitektuuribüroo Kuu ning autorid Joel Kopli, Koit Ojaliiv, Kristo Põlluaas ning Liis Juuse.

Paide riigigümnaasiumi arhitektuurikonkursi žüriisse kuulusid esimees Indrek Riisaar Haridus- ja Teadusministeeriumist ning liikmetena Paide Linnavalitsuse linnaarhitekt Marje-Ly Rebas, Eesti Arhitektide Liidu arhitektid Katrin Koov, Martin Aunin ja Risto Parve. Žürii varuliikmena osales žürii töös arhitekt Villem Tomiste Eesti Arhitektide Liidust ning žürii hääleõiguseta liige ning koordinaator, Riigi Kinnisvara projektidirektor Enno Parker.

Ideekonkursi preemiafond on kokku 18 000 eurot, mis jaguneb järgmiselt:

I koht 6500 eurot,
II koht 4500 eurot ja
III koht 3000 eurot.

Ergutuspreemiaid anti välja kaks ning kokku summas 2000 eurot.

Järgmisena korraldab Riigi Kinnisvara AS väljakuulutamiseta läbirääkimistega hankemenetluse projekteerimistööde tellimiseks ideekonkursi võitjaga. Gümnaasiumihoone ehitustöid rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi ning riigieelarvelistest vahenditest.