Täna ja homme toimub Tallinnas Nordea Kontserdimajas järjekorras üheksas puitarhitektuuri konverents “Puit – homse elukeskkonna võti”, mille eesmärk on edendada puidu kui suurepärase loodusliku materjali kasutamist ehitusmaterjalina. Praktilisi kogemusi jagavad silmapaistvad arhitektid ja insenerid Euroopast ja Ameerikast.

Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu puidukasutuse edendamise teemajuht Henrik Välja märkis, et puit on ainus tõsiseltvõetav taastuv ehitusmaterjal, sestap on oluline kaasa aidata inseneeria ja puidu töötlemise tehnoloogiate kiirele arengule ja seda iseäranis Eestis, kus puit kohaliku loodusvarana on laialt levinud. “Põhjamaine puit on tuntud oma heade tugevusomaduste tõttu ja on seetõttu eriti sobilik kasutamiseks ehituses. Inspireerimaks ka Eestis enam hooneid puidust ehitama, on konverentsile kutsutud puitehituse tippspetsialistid erinevatest piirkondadest, kes tutvustavad valdkonna uusimaid saavutusi nii Euroopast kui ka kaugemalt,” rääkis ta.

“Eesti insenerid ja ehitajad on projekteerinud ja valmistanud juba mitmeid silmapaistvaid puitkonstruktsioonil korruselamuid, koole ja avalikke hooneid, nende hulgas ka maailma kõrgeima puithoone, 14-korruselise elamu Norras Bergenis, mis on selge tõestus Eesti inseneride puitmajatehaste professionaalsusest,“ tõi Välja esile Eesti arhitektide ja ehitajate kompetentsi, selgitades samas, et olenemata positiivsetest näidetest on Eesti ehitussektoril vaja astuda veel julge samm puidu laialdasema kasutamise suunas ka kohalikul turul.

Eesti Vabariigi keskkonnaminister Marko Pomerants rääkis, et kindlasti pole nii, et skaala ühes otsas on betoon- ja teises puitehitis. Küll, aga vajab puitarhitektuur taasavastamist. “Võrreldes oma esivanematega on meie teadmiste arsenal ja tehnilised võimalused oluliselt kasvanud. Me ei pane puusse, kui rakendame oma teadmised puidu kasutamisse ehitistes, mis järgmised sajandid kenasti ära näevad,” ütles minister.

Kõrgetasemelise elamuarendusega tegeleva SWISS PROPERTY AS personalijuht Annika Lootus märkis, et kuna ettevõte peab puitu tuleviku materjaliks, siis on oluline koos sektori arenguga toetada ja julgustada ka puidutööstuse ja -ehituse valdkonnast huvitatud noorte kõrghariduse omandamist ning puiduinseneride väljaõpet Eestis. “Maailmatasemel valdkonna spetsialistide kuulamine ja praktikutega kohtumine väljaspool ülikooli õppetööd võiks innustada noori sektori arengule kaasa aitama ja end puidu- ja ehitussektori arengus teostama – see peaks olema loomulik osa terve valdkonna arengust,” selgitas SWISS PROPERTY personalijuht põhjust, miks enam kui 100 tudengi konverentsil osalemist toetati.

Puitarhitektuuri konverents “Puit – homse elukeskkonna võti” toimub 25.-26. novembrini Tallinnas Nordea kontserdimajas. Täna õhtul kell 17.30 kuulutatakse konverentsi raames välja ka Aasta Puitehitis 2015. Rahvusvahelist puitarhitektuuri konverentsi korraldab Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit koostöös Eesti Arhitektide Liidu ja Eesti Ehitusinseneride Liiduga.

Konverentsil esinejate ja programmiga saab tutvuda lähemalt: www.puidukonverents.ee.