Ekspertidest koosnev žürii kuulutas täna välja Rävala ja Estonia puiesteede vahelisele alale kerkiva 70 000-ruutmeetrise Rävala Galerii kaubandus- ja ärikvartali arhitektuurikonkursi võitjaks KOKO arhitektide töö.

Kvartali eestvedaja, Brave Capitali juhi Veljo Kuuse sõnul oli konkursi eesmärk leida parim võimalik arhitektuurne lahendus, et muuta hooletusse jäänud linnaruumi osa mitmekesiseks, kaasaegseks ja meeldivaks linnasüdameks, kus eriti mõnus on olla jalakäijatel. “Andsime arhitektuurikonkursi tingimustes ette ülesande, et hooned peavad ümbritseva keskkonnaga sobima ning, et pind oleks liigendatud ja tavalisest tänavaseinast märksa põnevam,” rääkis Kuusk.

“KOKO töö oli koheselt eristuv ning pilkuköitev. Samuti olid žürii liikmed üksmeelel, et võidutöö siselahendus ning logistilised ühendused on väga hästi lahendatud. Ka äripinnad on loogilised ning neil on palju kasutusvõimalusi,” lisas Kuusk.

“Võitjaga läheb nüüd töö edasi, kuid mahuka projekti ehituse alguseni on veel omajagu aega,” ütles Kuusk, kelle sõnul on järgmiseks sammuks uue detailplaneeringu kehtestamine Tallinna linna poolt.

“KOKO arhitektide lähenemise peamine suund oli sobitumine südalinna, hea ligipääsetavus nii transpordiga kui jalakäijate jaoks, hoonemahtude selge liigendatus ja loetavus ning atraktiivse esimese korruse loomine tänavalt. Konkursitöö lahenduse interjööri keskne idee on klaaskatusega hoonet läbiva galeriitänava loomine,” ütles Andrus Kõresaar, KOKO arhitektid partner.

Žürii liikme, Arhitektide Liidu liikme Raivo Puusepa sõnul on KOKO projekt suurejooneline ja kesklinna arhitektuuri vääriline. “Sissepääsud on väga hästi markeeritud ning väga silmapaistev on ka avar galerii ja jalakäijate tsoon Rävala ja Estonia puesteede vahel,” ütles Puusepp.

Enam kui 67000-ruutmeetrise brutopinnaga Rävala Galerii kerkib neljale kesklinna krundile, sealhulgas kunagise projekteerijate maja ja Meloni kaubamaja asemele. Kvartalisse tulevad teenindus-, kaubandus- ja büroopinnad ning hotell.

Lisaks hoonetele rajatakse Rävala ja Estonia puiestee vahele sisetänav, haljastatud väljakud, välikohvik kui purskkaev. Hoone viimastel korrustel on varikatustega kaetud avarad terrassid, kust avanevad vaated Tammsaare pargile ja Rävala puiesteele. Hoone arhitektuuris kasutatakse paekiviplaate, tumedat graniiti ning messingit.

Kvartali arhitektuurikonkursi lõppvooru jõudsid kavandid arhitektuuribüroodelt Allianss Arhitektid, Arhitekt 11, KOKO arhitektid ja Martin Aunin. Konkursi eriauhinna võitis Allianss Arhitektid.

Arhitektuurikonkursi žüriisse kuulusid Tallinna Linnaplaneerimise Ameti juhataja Ignar Fjuk, Go Groupi juht Jüri Etverk, Arhitektide Liidu esindajad Raivo Puusepp ja Karli Luik ning Brave Capitali juht Veljo Kuusk.

Kvartali investorid on Brave Capital, Go Group ning Norber Grupp.

KOKO arhitektide võidutöö video ja pildid leiad siit: https://drive.google.com/drive/folders/1zXywJmdtJGETGvqzXNAcRiz015nWc1AK

Ardo Kaljuvee fotod võitja väljakuulutamisest on lisatud. Piltidel Brave Capitali juht Veljo Kuusk ja KOKO arhitektid partner Andrus Kõresaar.