Riigi Kinnisvara otsib hankega Eesti Rahvusraamatukogu hoonele renoveerimistööde teostajat, eesmärgiga uuendada 2025. aastaks hoone tehnosüsteemid, parandada ruumide kasutamismugavust ning suurendada energiatõhusust.

Eesti Rahvusraamatukogu on plaanis täielikult renoveerida, sealhulgas uuendatakse tehnosüsteemid, muudetakse ruumiplaneeringut ja mitmekesistatakse ruumide kasutusotstarvet, luuakse uued valguslahendused ning parandatakse kogu hoone energiatõhusust. Renoveeritud hoonesse kolivad rahvusraamatukogule lisaks ka Rahvusarhiivi Tallinna üksused.

Eesti Rahvusraamatukogu on muinsuskaitse all olev hoone Tallinnas, Tõnismäel, mis valmis 1993. aastal Eesti postmodernismi esindusliku stiilinäitena. Hoone arhitekt on Raine Karp ja sisearhitekt Sulev Vahtra. Renoveerimistööde aluseks oleva projekti on koostanud ettevõte Sirkel & Mall OÜ ning sisearhitektuurse lahenduse lõi VL sisearhitektuur OÜ meeskond.

Käimasoleva hanke eesmärk on muuta hoone nutika ruumilahenduse ning tänapäevaste materjalide abil kaasaegseks ja mugavaks. Ajas muutunud avalikke funktsioone arvestades tulevad rahvusraamatukokku näiteks rühma- ja õpitoad, arvutiklass, salvestusstuudio, kaks teatrisaali, kinosaal ja kõik muu tänapäevasele kultuurikeskusele sobilik.

Hoonet on varasematel aastatel osaliselt renoveeritud – kohendatud fassaadi, remonditud katust ning ajakohastatud ventilatsioonisüsteemi, kuid terviklikku uuendamist tehtud ei ole. Riigi Kinnisvara tellis 2015. aastal Eesti Rahvusraamatukogu hoonele auditi, mis tõi välja hoone täieliku renoveerimise vajaduse.

Valitsus otsustas 2019. aasta augustis rahastada Eesti Rahvusraamatukogu renoveerimist 53 miljoni euroga. Tööd on plaanis valmis saada 2025. aastal.

Eesti Rahvusraamatukogu renoveerimise hankepakkumuste esitamise tähtaeg on 23. august 2021, täpsem teave riigihangete registrist: https://riigihanked.riik.ee/rhr-web/#/procurement/3443396/general-info.