Neljapäeval allkirjastasid Riigi Kinnisvara AS ning Sirkel & Mall Eesti Rahvusraamatukogu projekteerimislepingu. Hanke võitnud Sirkel & Mall projekteerimislepingu maksumus on 1,4 miljonit eurot. 

Rahvusraamatukogu peadirektor Janne Andresoo väljendas rõõmu, et kauaoodatud päev on lõpuks käes. Seda, et raamatukogu hoone vajaks uuendust, täheldati juba tükk aega tagasi ja kolme aasta eest tellitud auditist tuli see vajadus väga selgelt ka välja. Ta lisas, et Rahvusarhiiv, kes peale remonti oma Tallinna üksused Tõnismäele kolib, on parim lahendus ruumikasutusele selles väärikas hoones. “Kaks suurt mäluasutust kolivad ühte hoonesse – see on väga tähtis mitte üksnes kulutõhususe pärast. Sellest võidavad ennekõike meie kasutajad, kellele tulevikus saame pakkuda senisest palju enamat,” nentis Andresoo.

Rahvusraamatukogu rekonstrueeritakse täielikult, sh uuendatakse kommunikatsioonid, muudetakse ruumiplaneeringut ning oluliselt paraneb energiatõhusus. Uuendatud raamatukokku kolivad lisaks Rahvusraamatukogule ka Rahvusarhiivi Tallinna üksused. Jaanuaris allkirjastasid Eesti Rahvusraamatukogu, Riigi Kinnisvara AS ning Haridus- ja Teadusministeerium lepingu Eesti Rahvusraamatukogu hoone rekonstrueerimise planeerimiseks.

Haridus- ja Teadusministeeriumi kantsleri Mart Laidmetsa sõnul saab koos Rahvusraamatukogu uuendamisega teoks kauaoodatud lahendus, millega Eesti olulisimad mäluasutused – Rahvusraamatukogu ja Rahvusarhiivi Tallinna osakonnad – hakkavad paiknema ühes füüsilises asukohas. „Sellest sündiv sünergia toob kahtlemata uue hingamise asutustele endile ning loob mitmeid uusi võimalusi külastajatele,“ lisas ta.

Projekteerimiseks on kavandatud 18 kuud. Valitsus otsustas augustis rahastada Rahvusraamatukogu rekonstrueerimist 53 miljoni euroga. Rekonstrueerimistööd on plaanis lõpetada 2026. aastaks.

“Rahvusraamatukogu rekonstrueerimise projekteerimine on meile suur au ja vastutus. Anname oma parima, et uuendatud Rahvusraamatukogu ja Rahvusarhiivi  külalised ja töötajad tunneksid end hoones hästi ja Eesti riigi olulised teavikud oleks hästi hoitud. Tegemist on Tallinnale ja Eestile üldse tähtsa ikoonhoonega. Ideeks on kahe asutuse funktsioonide ja kulude optimeerimine ning hoonesse uue elu “sisse puhumine”. Kuna hoone on muinsuskaitse all võtame rekonstrueerimisel, eriti sisekujunduses, kasutusele tehnoloogiaid ja materjale, mis haakuvad hästi olemasolevaga. Eduka lõpptulemuseni jõudmiseks konsulteerime projekteerimise käigus autorarhitekti Raine Karpiga ja originaal sisearhitekti Sulev Vahtraga,” sõnas Lembit Tork, Sirkel & Mall peaarhitekt.

Tõnismäel asuv Eesti Rahvusraamatukogu hoone valmis 1993. aastal. Raamatukogu arhitekt on Raine Karp ja sisearhitekt Sulev Vahtra.