1. novembril allkirjastasid Riigi Kinnisvara AS (RKAS) ja konsortsium, kuhu kuuluvad OÜ Tafrix, Graniittirakennus Kallio Oy, Verston Ehitus OÜ ning GRK Infra AS, ehituslepingu kommunismiohvrite memoriaali ja ohvitseride mälestusmärgi rajamiseks Tallinnasse Maarjamäele.

Kommunismiohvrite memoriaal ja ohvitseride mälestusmärk on ühiseks mälestuspaigaks kommunismikuritegude ohvritele. Mälestuspaigas leiab äramärkimist kommunistliku režiimi tegevuse tõttu enam kui 28 000 elu kaotanud isikut, kellest suur osa suri kodumaast kaugel ja kelle matmiskoht on paljudel juhtudel teadmata.

Ligi 30 tuhande ruutmeetrisele maa-alale rajatav mälestusmärk valmib 2018. aasta sügiseks. Ehitustööde maksumus on 6,6 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks. Memoriaali kavandamist rahastatakse Eesti Represseeritute Abistamise Fondi ning riigieelarvelistest vahenditest.

Mälestusmärgi arhitektuurne lahendus, nimetusega „TEEKOND“, valiti välja kaheteistkümne kavandi hulgast ning selle autoriteks on Kalle Vellevoog, Jaan Tiidemann, Tiiu Truus, Martin Prommik ja Lidia Zarudnaja Arhitektuuribüroo JVR OÜ-st.

Võidutöö järgi rajatav memoriaal koosneb kahest osast, millest üks on „Teekond“ ja teine „Koduaed“. Selleks, et jõuda koduaeda, tuleb võtta ette teekond. Et asuda teekonnale, tuleb lahkuda koduaiast.

Kutsume üles kommunistliku režiimi repressioonide ohvrite lähedasi kontrollima memoriaali kirjete õigsust. Andmeid saab kontrollida ning vajadusel lisada või täiendada käesoleva aasta lõpuni veebilehel http://memoriaal.ee/. Isikute nimed koos sünni- ja surma-aastaga kantakse memoriaalile alaliselt ning nende hilisem muutmine on väga keerukas.

171102 RKAS_Kommunismiohvrite-memoriaal-aero 1

171102 RKAS_Kommunismiohvrite-memoriaal-aero 2

171102 RKAS_Kommunismiohvrite-memoriaal-aero 3

171102 RKAS_Kommunismiohvrite-memoriaal-aero 4