Riigi Kinnisvara AS avas koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumi, Saaremaa Vallavalitsuse ning Eesti Arhitektide Liiduga korraldatud Saaremaa riigigümnaasiumi arhitektuurikonkursi võistlustööde nimekaardid.

Konkursi võitis ideekavand „Sirge“, mille autoriteks on Martin Kinks, Risto Parve, Kai Süda, Margit Valma ja Heldi Jürisoo arhitektuuribüroost KARISMA arhitektid.

Haridus- ja teadusministeeriumi asekantsler Mikk Kasesalk kinnitas, et Saaremaa riigigümnaasiumi loomise ettevalmistustööd on kulgenud hästi. „Riigigümnaasiumide eesmärk on pakkuda kõikjal Eestis kvaliteetset haridust. Selle üheks eelduseks on tänapäevane õppehoone, kus on kodune, mugav ja hea nii õpilastel kui ka õpetajatel. Soovin konkursi võitjatele õnne! Üks suur samm uue kooli rajamisel on tehtud.“

Arhitektuurikonkursi koordinaator ja Riigi Kinnisvara projektidirektor Taavi Aare võttis kokku žürii tagasiside võidutöö kohta: „Võidutöö on arhitektuurselt heal tasemel ja selge kontseptsiooniga, arvestab piirkonna omapära ja hoonestusega, on lihtne ja sirgjooneline. Asendiplaaniliselt õnnestunud selge lahendus, tugeva telje ning organiseeritud ruumiga, esinduslik ja hästi välja toodud peasissepääs.“ Lisaks märkis žürii, et hoone on kompaktse vormiga, mis parandab energiatõhusust.

Saaremaa riigigümnaasium on planeeritud kuni 540 õpilasele ja selle netopind on ca 4100 m², kool on plaanis avada 2021. aasta sügisel. Gümnaasiumihoone ehitustöid rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi ning riigieelarvelistest vahenditest.

Saaremaa Vallavalitsuse vallaarhitekt Mark Grimitliht: „Võistlusel oli meeldivalt palju osalejad ja võidutöö väljavalimine oli žüriile paras pähkel. Võidutöö puhul sai otsustavaks selge kontseptsioon ja asendiplaaniliselt õnnestunud lahendus. Tugev telg ja organiseeritud ruum loob eeldused, et täpsemal projekteerimisel läheb võidutöö veelgi paremaks.“

Teist ja kolmandat kohta jäid jagama ideekavand „Sookurg“, mille autoriteks on Karli Luik, Johan Tali ja Harri Kaplan arhitektuuribüroost molumba ning ideekavand „Sulg“ arhitektuuribüroo b210 arhitektid Mari Hunt, Mari Möldre, Nele Šverns, Aet Ader, Karin Tõugu, Kadri Klementi ja Anni Kotov.

Ergutuspreemia võitsid ideekavandid „Y“, mille autoriteks on Maarja Kask, Ralf Lõoke, Helin Vahter ja Martin McLean arhitektuuribüroost Salto ning „Kahepaikne“ ideekavandi esitanud Doomino Arhitektid ja DAS Arhitektid, mille autorid on Rene Sauemägi ja Pelle-Sten Viiburg.

Ideekonkursi preemiafond on kokku 24 000 eurot, mis jaguneb järgmiselt:

I koht 9000 eurot,
II ja III koht mõlemad 6000 eurot.

Ergutuspreemiaid anti välja kaks ning kokku summas 3000 eurot.