Kuidas on koroonaviirusest tingitud eriolukord mõjutanud Eesti kinnisvaraturgu ning mida peaks hetkel silmas pidama, kui soovid kodu osta või kui oled kodulaenu omanik? Kuidas saada maksepuhkust ja mida peaks tegema olukorras, kus pere sissetulekud on vähenenud ning kodulaenu maksete tasumisega võib tekkida raskusi?
Neis küsimustes nõustas Kogumispäeviku podcasti kuulajaid 20-aastase panganduskogemusega Anne Pärgma, kes on Swedbankis eluasemelaenude valdkonnajuht.
Kinnisvaraturg on ettevaatlik
COVID-19 epideemiast põhjustatud kriis ei ole Pärgma sõnul kinnisvaraturu olukorda veel oluliselt mõjutanud. „Hinnad on veidi muutunud, aga selle üheks põhjuseks on kindlasti see, et need, kellel on täna võimekust omale kinnisvara osta, küsivad hindasid julgemalt alla ja kasutavad olukorda ära,“ arvas ta. „Kas hinnad ka alla jäävad, seda näitab aeg.“
Samas nentis Pärgma, et kriis on muutnud kinnisvaraturu ettevaatlikuks. „Inimeste käitumine on väga erinev,“ ütles ta. Osad kokkulepitud tehingud jäävad ära, sest tehingute osapooled on kartlikumad, samas on ka neid, kes näevad oma lähitulevikus kindlust ja on tehingute tegemisel julgemad.
Millele kodulaenu võttes mõelda?
Iga laenu võtmise juurde käivad riskid, kuid praegune kriisiolukord toob need rohkem esile. Näiteks on üheks riskiks maksevõime vähenemine. Seda võivad põhjustada erinevad asjaolud: ühe või mõlema laenusaaja sissetuleku vähenemine, töökaotus, haigestumised või hoopis uue pereliikme lisandumine. „Laenu võttes tuleb nende riskidega arvestada ja endalt küsida, kas olen võimeline oma kohustusi tasuma ka siis, kui minu maksevõime väheneb,“ nõustas Pärgma. Ta lisas, et suuremaid laenukohustusi võiks täiendavalt kaitsta kindlustusega ning igakuiselt säästa.
Maksepuhkus ja makseraskused
Kui juba võetud laenukohustust pole võimalik enam katta, tuleks taotleda maksepuhkust. Swedbank on selleks otstarbeks välja töötanud kiire ja mugava vormi, mida saab täita internetipangas. „Pakume põhiosa maksepuhkust tarbimislaenudelt kuni kuus kuud ja kodulaenudelt kuni aasta. Soovi korral saab selle ka ennetähtaegselt lõpetada,“ ütles Pärgma ning lisas, et põhiosa maksepuhkust saab taotleda tasuta ja ilma muid laenulepingu tingimusi muutmata.
Maksepuhkuse ajal peab maksma ainult laenu intressi, kuid tuleb arvestada sellega, et maksepuhkuse järel laenu kuumakse suureneb. „Seda tingib see, et laenu põhiosa vahepeal ei vähene ja laenu periood ei ole muutunud,“ selgitas Pärgma.
Põhiosa maksepuhkus peaks Pärgma arvates kindlasti praegust likviidsuskriisi lahendama. Ta tõi ka illustreeriva näite: umbes kümme aastat tagasi võetud laenu jääk on täna hinnanguliselt 40 000 eurot ja selle kuumakse on 325 eurot. Maksepuhkuse ajal tuleks tasuda ainult selle intressimakset, mis on umbes 25 eurot.
Kuigi maksepuhkust on võimalik taotleda kõigil Swebanki klientidel, on see Pärgma sõnul mõeldud ennekõike makseraskuse leevendamiseks. „Etteruttavalt ei tasu maksepuhkust võtta. Seda tuleks teha alles siis, kui tekib tõsine vajadus. Internetipangas jääb selleks võimalus alles,“ lisas ta.
Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse algatatud podcast Kogumispäevik on välja kasvanud samanimelisest Eesti suurimast rahatarkuse Facebooki kogukonna grupist, kuhu on koondunud juba enam kui 30 000 inimest, kes soovivad arukalt oma rahaasju planeerida.
Kogumispäeviku podcast jõuab eetrisse kolm kuni neli korda kuus. Veebisaate kestus on 40-60 minutit.