Tallinna Sadama infrastruktuuri arendusdivisjoni juhi Peeter Nõgu sõnul on D-terminali laiendus mitmeaastane mahukas ehitusobjekt, mil kavandatud ehitustööde käigus suureneb hoone pindala üle kahe korra ehk praeguselt 7000 ruutmeetri asemel on tulevikus D-terminalis pinda ligi 14 000 ruutmeetrit. „Praeguseks momendiks on valminud terminali juurdeehitatava osa kandekonstruktsioonid ja hoone on saavutanud oma kõrguse. Edasi minnakse juba välisseinte monteerimisega ning samuti on lähiajal ees katusetööd koos katuseakende paigaldusega,“ selgitas Nõgu.

„Vanasadama D-terminal on Eesti jaoks oluline merevärav ja tähtis visiitkaart. Seda enam on sarikapidu – kui iga ehitaja jaoks märgiline vahefiniš – tähtis Nordeconi meeskonnale, sest selle ehituslepingu puhul ei saa jätta märkimata teatud ajaloolist järjepidevust, kuna olemasoleva D-terminali nurgakivi pani 1995. aastal tänase Nordeconi eelkäija SRV Eesti Ehitus. Meil on tänaseni tööl inimesi, kes toona taasiseseisvunud Eesti algusaastatel moodsa kompleksi rajamisel kaasa lõid ja nüüd rõõmsa nostalgiatundega neid aegu meenutavad,“ lausus Nordecon ASi insenerehituse direktor Reedik Raudla. „Ehitajale on terminali kahekordne suurendamine huvitav ja auväärt väljakutse, sest kogu rekonstrueerimis- ja laiendustööde käigus tuleb tagada nii reisijate kui kaubavoogude tavapärane liikumine ja garanteerida, et ehitusobjekti läbimisel oleks kõigile tagatud õigeaegne ja ohutu laevaleminek ja maaletulek.“

D-terminali ühe osa tööd valmivad plaanide kohaselt käeoleva aasta augustikuuks ja pärast kasutusloa saamist on võimalik renoveeritud terminaliosa avada reisijate teenindamiseks. Hoone lõplik valmimine on planeeritud 2020. aasta suveks.

Uuenevas D-terminalis saavad olema mugavad ja avarad ootealad reisijatele, kuhu on lisatud märkimisväärselt uusi istumisvõimalusi. Terminali on planeeritud rohkem ruumi ka kohvikutele ja kaubandusele. Uute võimalustena lisanduvad lasteala ning nõudlikematele reisijatele eraldi lounge. D-terminali kasutavad laevafirma Tallink reisijad.

Lisainfo:

Korruste arv: 4 (kolm põhikorrust + tehniline korrus)

Hoone suletud brutopind: 16 107 m2

Hoone suletud ruumide pind: 13 890,9 m2

Ehitusmaksumus: ca 18,5 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks

D-terminali rekonstrueerimist kaasrahastab Euroopa Liit Euroopa Ühendamise Rahastu projekti TWIN-PORT 2 nr 2014-EU-TM-0087-M raames.

D-terminali välis- ja sisearhitektuuri on välja töötanud OÜ R-Konsult arhitekt Irina Rauaga eesotsas. Ehituse konstruktsiooni ja eriosad projekteeris SWECO Projekt AS ning elektri, nõrkvoolu ja automaatika Rausi OÜ. Terminali ja tehnosüsteemide projekteerimisel kasutatakse mudelprojekteerimise ehk BIM-meetodit. D-terminali ehitab Nordecon AS.