Tallinn soovib rajada Lasnamäele, Kesklinna ja Pirita piiril kulgevale paeklindile ligi üheksa kilomeetri pikkuse pargiala. Täna, 31. märtsil kell 17–19 tutvustatakse Lauluväljaku Klaassaalis pargi rajamiseks läbi viidud ideekorje tulemusi. Esitlust saab jälgida ka veebi vahendusel.

Klindipark, mis moodustab olulise osa strateegias „Tallinn 2035“ käsitletud rohelisest liikumisvõrgustikust, on kavas muuta sidusaks ja terviklikuks ajaveetmise alaks kõigile. Tallinna Strateegiakeskuse ruumiloome kompetentsikeskus koos Lasnamäe, Kesklinna ja Pirita linnaosavalitsustega on koostamas visiooni Klindipargi rajamiseks ja viis läbi ideekorje pargi arendamiseks.

„Meile saabus eri kanalite kaudu ühtekokku ligi 400 ettepanekut ja ideed. Eriti selgelt jäi kõlama soov säilitada võimalikult palju looduslikku keskkonda, kuid oodatakse ka vaateplatvorme, matkaradasid ja muid objekte, mis muudaksid Klindipargi külastajaile huvitavaks ja tervistavaks paigaks,“ ütles abilinnapea Vladimir Svet. „Kogutud ettepanekutest saab oluline sisend nii Klindipargi visiooni kui ka juba tänavu algava ideekonkursi lähteülesande koostamisel. Usun, et ammutades inspiratsiooni ka kaaslinlaste mõtetest, saame luua atraktiivse vaba aja veetmise koha keset unikaalset linnaloodust, mis on igati rohelise pealinna vääriline.“

Oma ideid jagasid pea kõigi linnaosade elanikud. Kõige aktiivsemad olid Lasnamäe (76 vastajat) ja Kesklinn (24 vastajat). Ideid saabus ka väljastpoolt Tallinna ning esindatud olid nii eesti, vene kui ka inglise keel. Enim ettepanekuid tegid 25–45-aastaste vanuserühma esindajad (kokku 69%).

Tulemuste analüüs näitas, et eri küsimuste all pöörati tähelepanu sarnastele linnaruumilistele aspektidele. Peamisteks märksõnadeks kujunesid „loodus“ ja „vaated“, samuti „rohelus“, vaikus“, „metsloomad“ ja „kodukant“. Valdav osa vastajaist peab väga (84%) või küllaltki oluliseks (15%) looduslikke alasid linnas, samuti meeldib enamikule väga (93%) või pigem (5%) loomulik looduslik keskkond. Ettepanekute fookuses olid linna- ja merevaated, lubjaahju varemed ja Hundikuristik ning Tallinna alumine tuletorn, mida võiks rohkem eksponeerida.

Parki soovitavaid objekte toodi välja 24, neist kõige enam nimetati istumis- ja puhkekohti, välisvalgustust ja infostende. Kaalukalt olid esindatud vaateplatvormid, joogikraanid, avalikud tualetid, linnaaiad ja loodusõpperajad, mänguväljakud ja sportimisvõimalused, nimetatud olid ka kohvikud, piknikukohad jne. Loopealne ala võiks linlaste arvates olla osa pargist ja Pirita jõelammile soovitakse grillimiskohti.

Ideekorje küsitlusega selgitati välja seegi, milliseid paiku peavad inimesed ebameeldivaks ning millised on suuremad takistused klindiala trajektooril. Peamiselt sai tähelepanu ohtlik klindinõlv ja ebamugavad ühendused klindiala eri piirkondade vahel, jalutamiseks sobivate teede puudumine, autokeskne linnaruum ja ebaturvalised ülekäigud ning uusarenduse lähedus ja kohatine prügireostus.

Kokkuvõtet laekunud ideedest tutvustavad Lauluväljaku ruumides Tallinna Strateegiakeskuse ja Botaanikaaia esindajad, ürituse juhatab sisse ja seda juhib abilinnapea Vladimir Svet. Ettekanded on eesti keeles, kuid küsimusi saab esitada ka vene ja inglise keeles. Uksed on avatud alates kella 16.30.

Ülekannet saab jälgida ka Klindipargi veebilehel, Sli.do keskkonnas või Facebookis.

Tallinn valiti mullu 2023. aasta Euroopa roheliseks pealinnaks. linn on seadnud eesmärgiks parandada linlaste elukvaliteeti ning luua parema elukeskkonna ja linnaruumiga keskkonnasõbralik linn. Rohepealinna-aastal on Tallinna üheks põhiteemaks elurikkus. Samuti on eesmärgiks kaasata Tallinna kogukondi rohkem linna arendamisesse, leida võimalusi roheinnovatsiooni toetamiseks ja rakendamiseks, arendada süsinikuneutraalset liikuvust ja ringmajandust, lähtuda linna arendamisel kestliku arengu põhimõtetest ning aidata linnaelanikel paremini mõista keskkonnahoiu olulisust.