Abilinnapead Eha Võrk ja Betina Beškina võtsid ehitajalt vastu rekonstrueeritud Sõpruse puiestee 5 B-korpuse, millega tähistati terviklikku rekonstrueerimise lõppemist ja moodsa, energiasäästliku ning mitmeid võimalusi pakkuva kaasaaegse sotsiaalmaja valmimist.
„Täna saame uhkusega öelda, et Tallinna linn on taas rekonstrueerinud ühe väga halvas seisukorras olnud sotsiaalmaja. Rekonstrueerimise käigus soojustati maja katus ja seinad, vahetati aknad, kütte- ja elektrisüsteemid, paigaldati katsele päikesepaneelide süsteem ja keldrisse hallvee kasutamise süsteem,“ ütles abilinnapea Eha Võrk. „Maja A-korpusesse on elanikud juba sisse kolinud. Nüüd ootavad elanikke ka B-korpuse uued ning kõikidele vajadustele vastavad ühiselamu toad.“
Abilinnapea Betina Beškina sõnul on majas sotsiaalkorterid vähekindlustatud elanikele ja ühiselamu resotsialiseerimise programmis osalejatele. „Resotsialiseerimisteenuse näol pole tegu pelgalt majutuse võimaldamisega abivajajale ja tema perele. See hõlmab ka teenuse kasutaja nõustamist ja toimetuleku toetamist,“ rääkis Beškina. „Uus maja annab senisest paremad võimalused inimeste individuaalsete eripärade ja privaatsusega arvestamiseks, samuti aitab neid paremini ette valmistada iseseisvaks toimetulekuks eluaseme üürimisel.“
Resotsialiseerimisteenus on mõeldud isikule, kes vajab igapäevaelu korraldamiseks individuaalset nõustamist ja juhendamist ning kellel ei ole sotsiaal-majandusliku olukorra tõttu võimalik kasutada eluruumi. Maja B-korpuses on kokku 49 teenuskohta, neist 44 ühe- ja viis kahetoalist korterit (sh kaks invakorterit). B-korpuses on 49 kööktuba, millest omakorda kaks korterit on ehitatud invanõuetele vastavalt. Kokku on sotsiaalmajas 101 korterit. Majas tegutseb ka Kristiine Tegevuskeskus ning Tallinna Sotsiaaltöö Keskus.
Kristiine linnaosa vanem Jaanus Riibe ütles avamisel, et Kristiine tegevuskeskus alustas 25 aastat tagasi tegevust pensionäride päevakeskusena, kuid nüüd on sellest välja kasvanud tänapäevane ja kõrgelt hinnatud teenuseid pakkuv keskus. “Igas korteris on nüüd duširuum, soe vesi ja korraliku tehnikaga kööginurk. Perede jaoks on olemas ka kahetoalised korterid. Liikumisraskustega inimeste jaoks on majas lift, mis teeb ligipääsetavamaks ka kõrgemad korrused, ühiseks kasutamiseks selvepesula, kus igal elanikul on võimalik ise oma pesu pesta ja kuivatada,” selgitas Riibe.
Sõpruse pst 5 hoone on ehitatud 1963. aastal. Hoone oli väga halvas sanitaarses seisukorras, korterites puudusid pesemisvõimalused ning tehnosüsteemid olid amortiseerunud. Rekonstrueerimise järel on kõigis korterites söögitegemise ja pesemise võimalused. Hoone hakkab vastama võimalikest kõrgeimale ehk „A” energiaklassile. Maja valmis kahes osas.
Sõpruse puiestee 5 sotsiaalmaja projekti teostasid Tallinna linn ja partnerid. Projekti kogumaksumus on 4,05 miljonit eurot.