On aja küsimus, mil Tartu ülikooli äri- ja projektiideede konkursi „Kaleidoskoop“ võitjad, vahendustasuta üürikuulutuste lehe Konku loojad võtavad suuna USA turule. Rahvusvahelises programmis „Network Globally, Act Locally“ osalenud noored paistsid USAs silma ning võitsid ideega teise koha ja 2000 USA dollarit oma äriidee elluviimiseks.

Programmis osales kokku üheksa tiimi Tartu ülikoolist, USA Charlestoni kolledžist ja Nebraska Wesleyan ülikoolist. Tartu ülikoolist osalesid programmis veel parkimise haldamise tarkvara arendanud Need2Park ja töövahendusportaal Hire Young.

Programmi esimeses pooles viibiti Tartus ning viimaseks nädalaks sõideti USAsse, kus noored idufirmad esitlesid oma äriideid kohalikele ettevõtete juhtidele. Programm lõppes neli minutit kestnud esitlusega, kus kasutati kõiki uusi teadmisi ja arenguideid, mis mõne nädala jooksul oli Eesti start-up-ettevõtetelt ja USA ettevõtjatelt kogutud.

Esimese koha ja 3000 USD sai Nebraska Wesleyan ülikooli äriidee Sip Safe, teisele kohale tuli Tartu ülikooli õigusteaduse üliõpilase Joonas Põdra ja geenitehnoloogia eriala tudengi Karl-Sander Erssi Konku. Kolmas koht ja 1000 USD läks taaskord Nebraska Wesleyan ülikooli ideele Financial Patch. Ülejäänud kuus meeskonda said oma idee arendamiseks 500 USA dollarit.

TÜ ideelabori juht Maret Ahonen ütles, et Tartu ülikooli üliõpilased olid suurepärased ja näitasid üles hämmastavalt ettevõtlikku vaimu: „Nad õppisid kiiresti ja jõudsid lühikese nädala jooksul USAs sõlmida kohtumisi ettevõtjatega, et selgitada välja oma toote või teenuse potentsiaal USA turul.”

Ahonen usub, et kuna kõigil Tartu ülikooli meeskondadel on registreeritud ettevõtted ja nende ettevõtmise iseloom lubab rahvusvahelist väljavaadet, siis on vaid aja küsimus, mil nad laienevad Eestist välja. „See programm andis neile hea võimaluse ehk veidi turvalisemas keskkonnas hinnata oma ettevõtmise potentsiaali välismaal. Nüüd, kui nad said oma ettevõtmisele positiivset vastukaja ja ideid ettevõtmise arendamiseks, on ainuke võimalus pakkuda veel kvaliteetsemat toodet või teenust, et jõuda kaugele.“

Konku üks eestvedaja, TÜ õigusteaduse üliõpilane Joonas Põder kiitis programmi ja ütles, et tänu sellele õnnestus neil tutvuda erineva ärikultuuri, turu ja eluoluga ning nad said lühikese aja jooksul palju õpitud.

Ettevõtlikele noortele ütleb Põder, et ettevõtlus algab probleemist ja selle lahendusest: „Kui sul on mure ja leiad sellele lahenduse, mis on piisavalt uudne ja muutlik, võib ka sinust saada ettevõtja. Konku eksisteerib just probleemi ja lahenduse olemasolu tõttu.“

Programmi lõppvõistlusel Nebraska Wesleyan ülikoolis tervitas ettevõtlikke noori Lincolni linnapea Chris Beutler. Kohal oli ka programmi rahastav Harry Huge ja Eesti suursaatkonna asejuht Washingtonis Marki Tihhonova-Kreek.

Kui tänavu osales programmis kolm ülikooli, siis tuleval aastal liituvad programmiga tõenäoliselt ka TTÜ ja Lõuna-Carolina militaarkolledž The Citadel. Projekti rahastasid osalevad ülikoolid ning Harry ja Reba Huge’i sihtasutus.