Tallinna linn on otsinud võimalust Kadaka tee 141 asuva Umami maja säilitamiseks, kuid kahjuks seda pole, ütles Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart pressikonverentsil.

„Praeguses seisus hea lahendus puudub,“ ütles Kõlvart. Linnapea osutas, et kunagine suvitusvilla on kena ehitis, ent muinsuskaitseamet ei ole seda pidanud kaitse alla võtmise vääriliseks ei 11 aastat tagasi kui detailplaneering tehti ega ka mitte nüüd.

Kõlvart mainis veel, et linn on uurinud ka seda, kas saaks maja viia mõnda teise kohta. Paraku ütlevad eksperdid, et sel juhul tuleks suur osa maja seinalaudu välja vahetada, sest need ei ela lahtivõtmist ja kokkupanekut üle. Sel juhul tekiks aga koopiamaja, millel muinsuskaitselist väärtust poleks.

Detailplaneering kehtestati alale 2008. aastal, mil ühtegi vastuväidet esile ei kerkinud. Vahepeal ei toimunud ka ehitustegevust, kuid nüüd on omanik tegutsema asunud. Linnapea ütles, et juriidiliselt oleks muinsuskaitse alla võtmine ja ehitamise keelamine väga keerukas, sest kahjustaks eraomaniku huve.

Linnapea mainis, et Kadaka tee 141 hoonest säilitatakse osa detaile vastavalt ekspertide nõuannetele. „Paraku on see antud oludes parim, mis me teha saame,“ ütles Kõlvart.

Kadaka teel asuva 1930. aastatest pärit villa lammutamine jõudis avalikkuse ette tänavu jaanuaris.